| anonim_4396 a întrebat:

Dati-mi si mie o opera scrisa de orice scriitor roman, la care opera sa aiba cel putin 20 de pagini. Vreau doar titlul si de cine este scrisa opera respectiva.

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Operele sunt "scrise" de compozitori. Libretele operelor sunt adaptate dupa scriitori. Dar, presupun ca, la tine la scoala, invatatoarea le zice "opere" la toate, de-a valma, de la "Zdreanta" la "Cel mai iubit dintre pamanteni".

| DenisaLuciaBarbu a răspuns:

Am aici o lista cu romane mai micute(si care se studiaza si la scoala):
1. Mircea Eliade-Maitreyi
2.G.Calinescu-Cartea Nuntii
3. Cezar Petrescu-Fram, ursul polar
4.Ioan Slavici-Mara
5. Mihail Drumes-Invitatie la vals
6. Mircea Eliade-Romanul adolescentului miop
7. Duiliu Zamfirescu-Viata la tara

| AleAnyo a răspuns:

George Enescu - Oedip

| SimonaCristina a răspuns:

Morometii - Marin Preda

| TheStory a răspuns:

Mircea Eliade - Adolescentul miop.