| Dor1n4Killer a întrebat:

Dati-mi si mie un exemplu de un substantiv compus dintr-un verb si substantiv funa plz repedeeeeeee

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Carapace= cară (verb)şi pace (substantiv); Datină = dă(verb) +tină(substantiv= noroi)= apăsare ( apă + sare, ambele substantive, dar sare este şi verb); Tracasare ( tracă+ sare; tracă este femininul de la trac); Statuie ( sta +tuie; tuie este o anume specie de conifer); Carabina ( cară + bina; bina este un termen mai vechi pentru depozit de cherestea, şantier - vezi."O noapte furtunoasă); balustradă ( ba (negaţie) + lustra( substantiv)+ dă( verb);

1 răspuns:
| Simona1245 a răspuns:

Bucurandusi