| cinderellaindreams a întrebat:

Dau funda celui care imi raspunde la 2 intrebari:
1) De ce pe harta fizica a Australiei lacurile sunt reprezentate de culoare roz?
2) Explica de ce limitele teritoriale ale lacurilor Australiei se reprezinta pe harta fizica cu linie intrerupta.

3 răspunsuri:
| jimiciu a răspuns:

Depinde pe ce harta te-ai uitat! eu din cate stiu lacurile pe o harta sunt reprezentate ca orice apa, indiferent ca este ea mare, lac, rau sau ocean de culoarea albastru! Clar?

| alintushKy a răspuns:

1)Deoarece sunt lacuri cu apa sarata.
2)Deoarece sunt lacuri cu apa temporara.

| Diana61619 a răspuns:

1)Lacurile de pe harata fizica a Australiei sunt reprezentate cu culoarea roz deoarece toate sunt lacuri cu apa sarata.
2)/limitele teritoriale ale lacurilor Australiei se reprezinta pe harta fizica cu linie intrerupta deoarece sunt lacuri cu apa temporara.
Spre ca te-am ajutat happy Funda? big grin