| anonim_4396 a întrebat:

De ce caprioara este considerata un animal salbatic si porcul care este la fel de salbatic e considerat domestic? Termenii sunt separati de "țarc"?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Conform DEX :
Domestic = Care trăiește pe lângă casă, fiind folosit în anumite scopuri.

Nu prea se cresc caprioare pe langa casa. Porci da.

Domesticirea asta nu s-a realizat acum, s-a realizat in mii de ani. Animalele care au fost cele mai prietenoase au fost inmultite selectiv. Asa toate animalele s-au nascut salbatice, de la caine la oaie si la porc.

Ai vazut experimentul cu vulpi imblanzite?
Citeste articolul asta, poate iti raspunde la intrebari : https://www.digi-animalworld.tv/......nzite-4706

44 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Nu am auzit de vreun taran care sa creasca caprioare, dar am auzit de tarani care cresc porci.

| Speranta12 a răspuns:

Tu ai gandit inainte sa pui intrebarea asta? Domestic il face omul, ca sta pe langa casa omului. Oamenii nu aduc caprioare pe langa casele lor...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Nu, nu ma refeream la asta. Stiu si eu ca animalele domestice sunt cele care cresc pe langa casa.Eu ma refeream la termenul de "salbatic" care este atribuit animalelor care nu se pot îmblânzi, si cred eu, caprioara se poate îmblanzi la fel precum porcul care creste privat de libertate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

M-am gandit, sa stii laughing) Nu sunt un retard.Dar eu ma refeream la cu totul altceva.
De ce unele animale nu pot fi domesticite la randul lor cum a fost în cazul porcului.Eu cred ca porcul era salbatic cândva, noi l-am domesticit happy

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca si-ar lua oamenii caprioare langa casele lor, le-ar domestici si pe elewinking

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca să întrebi tu, un destept desigur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca e mai buna carnea de porc decat de caprioara

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cand zici domesticite, la ce te referi?
Fiindca sunt animale domestice care traiesc pe lângă case (ex.caini, pisici smd) si altele care traiesc rezervat (ex. porci, gaini, vaci)
Ori aceste animale(caprioare, porci) daca ar trai printre noi, ar putea fi precum animalele de companie?

Eu daca te tin în cușcă de salbatic ce esti, esti domestic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Nu neaparat, sunt animale care nu stau, ori daca nu te referi sa le închizi într-un țarc.Dar asta nu dovedeste ca ele sunt domestice, sau? Pai înseamna ca toate animalele pot fi îmblânzite.
Iar, Leii care traiesc închiși în gradina zoo, nu sunt catalogate domestice, desi ei sunt rezervati cum sunt porcii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Caprioarele nu prea stau pe langa casa omului, porcii da.

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apoi daca e s-o luam asa, nici pornul nu mi se pare prea domestic doar pentru ca sta intr-un tarc

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

La asta voiam sa ajung. Mersi, parerea ta conteaza.

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si care animal e mai domesticit ca altul? Si de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Pai aici e problema, ca nu putem face diferenta dintre un animal domestic si un animal salbatic doar pentru faptul ca unul e închis si altul e în sălbăticie.
Putem spune doar ca un animal îmblânzit este un animal domestic.
Acum porcul după părerea ta, e îmblânzit(domestic) sau e salbatic privat de libertate?
Fiindca daca ar fi sa fie, Leul nu stiu daca s-ar califica în categoria de animal domestic daca ar fi îmblânzit, corect? Nici nu știu cat de mult îl poti îmblânzi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Dar gândește-te la relatia dintre porc si caprioara, nu leu si porc, fiindca atat caprioara cat si porcul sunt mai putin violenti decat leul.

| Stefan2266 a răspuns:

Pentru ca a fost domesticit de catre om. El locuieste la casa omului. Sa nu confundam Porcul Comun(de casa) cu cel Mistret sau cel de Guineea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar nu vezi porcii mergând pe strada, sunt lipsiti de libertate.Si caprioarele pot fi la randul lor la fel catalogate domestice daca ar fi private de libertate, zic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O fi, dar am înțeles ca e nesănătoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Stefan2266):

Yeap. Deci, orice animal poate fi domestic daca omul o cere, corect?

Termenii sunt separati de "grajduri"?

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de altii, dar de pisicul meu roscat, Dumnezeu sa-l ierte, pot spune ca a fost cel mai bun prieten al meu. Aproape ca vorbea cu mine. Dar pe limba lui. Vorbea cu ochii, cu labutele, cu sunetele pe care le scotea, cu miscarile lui. Si eu vorbeam des cu el. Despre multe. Si el statea si ma asculta. Era mai tanar si era foarte atent la mine nu ca pisicile alea mai plictisite de oameni. Nu, asta era foarte implicat. Era foarte atent la ce faceam si interactiona cu mine. Doamne ce bun era. Cand vedea ca stau la calculator, venea langa mine si mieuna sa ma duc in pat cu el... pentru ca era vreo 3 dimineata. Si parca ma tot chema, ma tot chema. Si cu privirea si tot se gudurea pe langa mine. Si cand il luam in brate, aveam un moment de parca se oprea totul in jur. Se uita in ochii mei si parca vedeam pe chipul lui o mare seninatate... Se bucura.

In noaptea aia ma tot chema de la laptop. Eu aveam sa termin un proiect ca luni trebuia sa-l prezint. Am stat pana dimineata sa-l termin. Pisicul adormise, dar se tot trezea.
Apoi cand am venit acasa, eram foarte nervoasa. Aveam nemultumirile mele, cu toate ca dupa aflasem ca am luat o nota buna la proiect si de fapt fusesem nemultumita degeaba. Doar ca in ziua aia de luni, parca mi se puse negru in fata ochilor. Nu mai eram multumita de nimic.

Am venit acasa si m-am pus direct in pat sa dorm. Pisicul langa mine. Am dormit asa pana pe la 11 noaptea. Cand m-am trezit, pisicul mieuna sa mearga afara. Ca stau la o curte cu mai multi vecini in ea. De obicei nu prea il lasam afara, doar supravegheat sau foarte putin nesupravegheat. Si cum ma tot mieuna, i-am dat drumul in intuneric. Si dupa cateva minute, maxim vreo 10, m-am dus afara si l-am gasit intins lat pe jos langa poarta. L-au luat ai mei, au incercat sa-l trezeasca, dar nimic. Eu m-am socat. Cand l-au miscat, au vazut ca ii curgea sange din gura si avea ochii incetosati. Mi s-a rupt sufletul sa-l vad asa. Deja se facuse aproape miezul noptii. Inainte sa ies dupa el, am auzit ca s-a miscat poarta si niste pasi prin curte, dar n-am mai prins sa vad cine era.

Pisicul meu murise sad Asa, in cateva minute cat l-am lasat afara. Si parca am simtit ceva sa nu-i dau drumul in seara aia... Doamne, si cat de nemultumita am fost peste zi atunci. Dar de fapt nici nu stiam ce voi pierde... N-am stiut sa apreciez. Si nici in seara precedenta nu i-am acordat atentia cuvenita. Am ajuns sa regret foarte rau intamplarea asta. Si nici acum nu stiu exact ce s-a intamplat de fapt. Il iubeam neconditionat si el pe mine si pe-ai mei. Si nu am incercat deloc sa-l domesticesc cumva, s-a adaptat singur la viata noastra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Off.ce rău îmi pare. S-a stins o fiinţă atât de dragă, lăsând în urmă durere si tristeţe. Am vrut să îți dau funda, dar cineva a raspuns bine la întrebarea pusa. Chiar m-ai emotionat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Era sa uit.
Vezi ca am o întrebare legata de pisicul tau pe profilul meu, e una cu "Homo sapiens vs animalele", poate te intereseaza.
Acolo pun problema daca oamenii pot deveni animale involutiv, sau daca animalele au constiinta.winking

| Stefan2266 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, chiar asta doream să spun, aproximativ. Dacă animalul nu poate fi dresat, acea specie va rămâne sălbatică pentru totdeauna, sau, de exemplu, nu poate fi doar un animal dintr-o specie(un exemplar) sălbatic și ceilalți domestici, sau invers. Aici m-am referit și la subspecii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Stefan2266):

Desigur, ne gândim în vast la toate opţiunile posibile.

| EntertainYou a răspuns:

Imi plac ambele animale.
Pentru ce simbolizeaza.
Da, in fine, ti s-a raspuns la intrebare.
Dar voiam sa zic ca mi-ar placea sa am o curte cu caprioare sau vulpi. happy
Dar si porcii imi plac.
E pacat ca le sacrificam multe dintre animale, domestice sau nu.
Dar asta e firea naturii, una cruda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Nu te-ai fi asteptat ca de la o întrebare atat de tâmpită, sa găsești raspunsuri atat de logice, asa-i? laughing

În orice caz, ma bucur ca simpatizezi odata cu noi animalele si le înțelegi suferinta lor cu a noastra

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi, unele din răspunsuri te-au cam înțepat.
Da, chiar recent am văzut din tren o căprioară. A fost o senzație frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Auci.a durut.

Pai da, mi se întâmplă cam tot timpul, cred ca si tie, dar înțep si-o.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Wow… stop-cadru… mulțumesc…!
În mod clar, a trecut ceva timp de cand nu am mai vazut un astfel de material.