| anonim_4396 a întrebat:

De ce caprioara este considerata un animal salbatic si porcul care este la fel de salbatic e considerat domestic? Termenii sunt separati de "țarc"?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Conform DEX :
Domestic = Care trăiește pe lângă casă, fiind folosit în anumite scopuri.

Nu prea se cresc caprioare pe langa casa. Porci da.

Domesticirea asta nu s-a realizat acum, s-a realizat in mii de ani. Animalele care au fost cele mai prietenoase au fost inmultite selectiv. Asa toate animalele s-au nascut salbatice, de la caine la oaie si la porc.

Ai vazut experimentul cu vulpi imblanzite?
Citeste articolul asta, poate iti raspunde la intrebari : https://www.digi-animalworld.tv/......nzite-4706

44 răspunsuri:
| minrest a răspuns (pentru PainTech):

Ai dreptate; tin sa mentionez ca oricat de multe caprioare s-ar creste pentru carne, cata vreme nu sunt domesticite, si nici macar imblanzite, ele vor ramane salbatice, chiar daca DEX-ul, fiind dictionar explicativ, nu enciclopedic, nu explica asta.

| Simpatic a răspuns:

Exista si porci salbatici ghici cum se numesc happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Porci mistresti.
Exista si oameni salbatici, ghici cum se numesc big grin

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii pesterii, exista si au existat si inainte sau mai sunt o specie de animale salbatice, nesimtitii de oras, si astia o specie mare, aia care mananca seminte si le arunca pe jos direct din masina iar cand sunt intr-o alta tara isi trag si centura de siguranta ca amenzile sunt mari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

La fix, doar ca nu a fost la fel si cu raspunsul meu.

| relian a răspuns:

Da de porc salbatic nu ai auzit?laughing pe ce planeta traiti oare, banui ca nici voi nu stiti.
Tu de care esti domestic, stai in tarc?laughing

| relian a răspuns (pentru PainTech):

Dar tu de oi, capre etc nu ai auzit pe linga casa omului?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru relian):

Daca ai sti ca domestic mai inseamna si animal bland, atunci ai inchide gura si nu ti s-ar mai vedea dintii.
Exista si porci mistreti dar exista si primate neevoluate care nu stiu decat a rade si mai putin a gandi sau a conversa civilizat.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e cand esti praf si mai arati si altora laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru relian):

„doméstic (-că), adj. - 1. (-că), adj. - 1. (Despre animale) Care trăiește pe lîngă casă. - 2. Care este legat de casă. Lat. domesticus (sec. XIX). Este dublet neol. de la dume(t)nic, adj. dispărut (sec. XVII), și de la dumes(t)nic, adj. (domestic; blînd, liniștit), Der. domestici, vb. (a îmblînzi), din fr. domestiquer; dumesnici, vb. (a îmblînzi); dumes(t)nicie, s.f. (blîndețe); nedumes(t)nicie, (încăpățînare; posomoreală)."

Poate ca eu sunt praf dar tu esti praf si pulbere la capitolul asta.
Eu macar iti demonstrez ca esti praf si pulbere dar tu vei ramane cu rasul enervant si copilaros.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai omule dar porcu pe unde traieste,prin paduri? Esti total strain de orice,cred ca nu ai vazut animale in viata ta.
Ca sunt si porci salbatezi da,dar is balamuc si porci domestici,care is crescuti de om.
Deci pentru tine doara ce traieste pe linga casa omului asa sa vina ele singure alea is domestice sau cum? Pai ba mutule care esti tu mut, afla ca nici un animal na venit asa de buna voie sa stea pe linga casa omului, la origine toate animalele is salbatice, esti pulbere de stele laughing
deci domestic inseamna ce este linga, in casa omului, care sunt crescute de om si asa mai departe.
Nu mai veni cu balarii ca te faci de tot rahatu.Hai dispari ca nu imi at capu cu toti ametitii pe aici laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru relian):

Vocabularul tau spune multe despre tine, despre modul cum te adresezi unei persoane, pe care nu o cunosti, nu o sti, nu o intelegi.
Sa ii saluti pe parintii tai pentru educatia pe care ti-a dat-o.
In orice caz, vad ca ai sarit ca, caprioara, subiectul caprioarei.
De obicei astia care nu baga la cap sare subiectul si intra in mocirla porcului, in cazul tau porcul mistret.
Ce legatura are porcul mistret, care nici mie nu mi se pare prea prietenos cu, caprioara?
Caprioara e blanda daca o cresti acasa, stiai?
La fel si „Vulpita".
Cred ca si porcul mistret.
La fel ca oricare alt animal salbatic, care a fost crescut de om si nu numai, diferenta o face numai tarcul si selectia animalelor(de mancat, de foloase), si in mare parte blandetea.
Dar intalnesti animale salbatice blande si animale domestice agresive.
Aici nu ar trebui sa se schimbe rolurile?
Ba da, si inca cum, tu esti un animal salbatic dupa cum se pare, deci locul tau e la primate.
Dupa cum spunea cineva rational de aici, faptul ca porcul sta intr-un tarc nu dovedeste neaparat ca e si bland.
Dar acum mi-am dat seama ca, mintea mică, gura mare.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai omule tu chiar esti batut in cap? Am vorbit direct la subiect,am atras atentia ca numai balarii spui,ca intrebarea e pusa total aiurea.
Intrebarea se referea la capre si la porci corect?
Ai intrebat de ce caprioara este considerata salbatica si porcu domenstic,o intrebare de om cazut nu din Luna ci de pe alta galaxie laughing
atat caprioara cat si porcu is atat salbatice cat si domestice.Ce nu pricepi,vrei sa iti deseneze careva?
Tu de capre domestice nu ai auzit? Sint sigur ca daca ai aterizat aici de pe alta galaxie inteleg,dar macar spune,fratilor is paralele cu lumea asta explicati,atunci da mai veneai de acasa.
Si nu vad ce legatura are faptul ca un animal e mai linistit,altul galagios cu prefectura?
Esti total pe linga,intrebarea e pusa,nu stiu nici aia de gradinita nu ar intreba asa ceva, deci e cazu s-o iei dincolo de gradinita laughing
Auzi si tu, animale agresive domestice ar trebuie sa fie salbatice laughing asta da.
Tu porci blanzi nu ai vazut? Uitasem ai cazut de altundeva, e de inteles.Dar capre agresive nu ai vazut? cauta pe Youtube si gasesti video balamuc cu capre agresive rau nu asa laughing.
Eu cred ca ori te-ai nascut acum, ori esti batut cu ceva in cap, sau poate asa te-ai nascut tu batut in cap laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru relian):

Aoleu cate intrebari random ai pus, clar ai o problema grava la mansarda si cauti cearta pe TPU.
„Atat caprioara cat si porcu is atat salbatice cat si domestice"
Porcul, nu "porcu, ala esti tu care nu ai trecut pe la scoala.
Multumesc ca ai inteles la ce m-am referit eu cand am pus intrebare si copiezi ca papagalul orice zic eu.
Papagalule, la asta m-am referit de fapt, ca unii oameni atribuie cuvantul domestic unui animal doar pentru faptul ca traiesc pe langa case si nu cat de blande sunt ele in general.
Si porcul domestic nu face mai urat decat o caprioara daca caprioara ar fi crescuta pe langa casa.
Pricepi?
Continua sa jignesti, poate vei da de o persoana care face urat la cum te exprimi tu si vei sta zile intregi prin spitale sau o vesnicie in mormant.
Sus scroafa!