| kenzo_2495 a întrebat:

De ce credeti ca in Atena medievala functiile statului erau trase la sorti?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Întrebarea e puţin cam anapoda. Eu, din cîtă învăţătură de carte am băgat în mintea mea, nu-mi amintesc să fi trecut prea exact prin istoria "medievală " a Atenei, şi nu cred că şi astăzi e altcumva. Dar, despre isoria antică ( deci cea foarte veche, de peste 2000 -şi 3000 de ani ) se cunoaşte şi s-a scris foarte mult. Ceea ce e cu totul altceva. Istoria medievală este ceea ce îndeobşte se cunoaşte a se fi întîmplat între anii 5.-600 era noastră pînă pe la 1600, deci aproape un mileniu, sau Evul Mediu ( de aici provenind şi cuvîntul "medieval ").
Ia, vezi, dragă domnişoară Kenzo, nu cumva ai greşit?

| adinaciosescu a răspuns:

Probabil ca pe atunci nu se "cumparau"functiile in stat.