| Antisistem11 a întrebat:

De ce credeti voi ca iau naștere și persista teoriile conspiratiei? Cred ca exista o asemenea teorie despre absolut orice eveniment major din istoria lumii.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt multe motive...
- intentii rele - cate strambe a bagat numai Rusia si prietenii
- capital politic / alegeri
- exploatarea unei grupe sociale
- profituri materiale
- putere
- pura prostie
- lipsa de educatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că există sceptici iar specpticismul se aplica în aproape toate domeniile.

| pufulescu0o a răspuns:

Aceste teorii iau nastere fiindca persoane inteligente isi dau seama, intamplator sau nu, ca versiunea oficiala a oricarui eveniment are ori găuri in logică ori găuri in narațiune.
Exemplu de găuri logice si narative la Covid
- boala vine din China / boala nu vine din China
- mortalitatea este 99 % / ah nu, transmisibilitatea este 99 %
- trebuie sa nu iesim din case / eh, merge sa iesim ca sa protestam despre ceva din SUA
- sa ne acoperim gurile cu orice / nu nu stai ca trebuie masca FFP 2
- daca va vaccinati aveti voie sa faceti orice / mda, te ai vaccinat dar ceilalti nu, deci tot nu ai voie iesi unde vrei
- vaccinul este 100 % eficient! / ahem, este doar 90 %, 50 % etc din ce in ce mai jos procentul