| Rubbiii a întrebat:

De ce este moara cu noroc nuvela? cele mai multe argumente.primeste FUNDA!

2 răspunsuri:
| FlorinaOnt a răspuns:

Este o nuvela deoarece este o specie a genului epic in proza, de dimensiune medie.Are o constructie riguroasa, si un conflict concentrat(cel dintre ghita si lica), are un singur fir narativ si un numar redus de personaje(ana, batrana, copii,Lica,Pintea,Marti,Uta, Laie,Raut, Buza Rupta, Saila Boarul)care graviteaza in jurul personajului principal Ghita...
Relatiile temporare si spatiale sunt clar determinate(la sfantul gheorghe, la sfantul dumitru(repere temporare), la ineu, la carciuma"moara cu noroc"(repere spatiale))

| Florinapopica a răspuns:

Este o nuvela psihologica si realista remarcabila prin complexitatea personajului principal, prin compozitie, prin observatie psihologica si sociala.
A vedea in personajul principal doar un individ dezumanizat din cauza setei de bani ar insemna o simplificare nepermisa a nuvelei si a personajului, mai precis, o reducere a acestuia numai la una din laturile sale fundamentale. Personajul traieste o drama profunda a indeciziei, a imposibilitatii de a alege intre doua solutii simultane, dar contradictorii. In concluzie 'Moara cu Noroc' este o nuvela psihologica si realista!

Personajul principal traieste si o drama a vanitatii ranite. Impotriva parerii generale, Ghita nu este un om slab, dimpotriva, setea de bani o intampina o puternica rezistenta atunci cand este vorba de pierderea cinstei. Reactiile personajului, mai ales in a doua parte a nuvelei au la baza setea de razbunare asupra aceluia care l-a supus unor umilinte repetate. 39539lll14irt1o

Actiunea nuvelei este plasata in mediul ardelenesc in a doua jumatate a secolului al XIX.-lea. Atentia se concentreaza asupra lui Ghita, a carui evolutie este urmarita pe fundalul unei lumi stapanita de violeta, de crima si de coruptie.