| RockerGirl a întrebat:

De ce Groenlanda apartine Danemarcei si nu Canadei?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este un stat dependent, este administrat de Danemarca.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Groenlanda
Pa, pa.

| valentingb a răspuns:

In 982, Erik cel Rosu a descoperit oficial Groenlanda si dupa cativa ani a intemeiat o colonie islandeza acolo. Apoi a devenit pamant Norvegian. Cand Uniunea Kalmar Union (Danemarca, Norvegia si Suedia) s-a rupt, Norvegia si Groenlada au ramas unite cu Danemarca, formand Regatul Danezo-Norvegian.
Acesta s-a aliat cu Imperiul Francez in timpul razboaielor lui Napoleon cu Anglia, din cauza ca englezii bombardasera Copenhaga. Dar Suedia, aliata cu Anglia, a atacat Danemarca, iar aceasta a cedat Norvegia catre Suedia, dar au pastrat teritoriile de peste mari si oceane.
Norvegia a capatat libertate in 1905 si a ocupar o parte din Groenlanda in 1933 dar curtea permanenta internationala de justitie a constatat ca Danemarca este suverana in Groenlada. In 1953 Groenlanda a devenit parte a Danemarcei prin instaurarea unui trimis special, un fel de guvernator.In 1973 s-au stabilit drepturile sale exact.
Dupa reformele din 21 iunie 2009
, Groenlanda are aceleasi politici externe, financiare si de securitate cu Danemarca, iar monarhul danez este acceptat ca sef al statului, mai bine zis, teritoriului. La vremea descoperirii Canadei, Groenlanda era deja intens populata, iar suveranitatea Canadei asupra teritoriului sau e chiar recenta. Nu de mult, francezii si englezii se bateau pentru Canada. Pentru ca TPU cere asta, iti spun si sursa principala a informatiilor: Yahoo Answers.

| michael5813 a răspuns:

Pur si simplu apartine de drept celor care pun piciorul si revendica noul teritoriu descoperit... ori danemarca, ca stat exista de cu muuuulti ani inaintea canadei.

| xAndreeaLaura a răspuns:

Pentru ca Groelanda este un stat dependent, iar Danemarca a fost primul stat care a ocupat groelanda