| PeriYT a întrebat:

De ce in Moldova sunt putin mai simtite cutremurele?! Daca puteti sa imi explicati detaliat?!

Răspuns Câştigător
| JIJ a răspuns:

In general la un cutremur sunt implicate doua plci tectonice, una care intra in lava pamantului, si una care nu intra, aceasta care nu intra este implicata mai putin, decat cealalta care intra, deci moldova este asezata pe aceasta placa tectonica care nu intra, (in general aceste placi nu se misca) dar la uncutremur ceasta placa incepe sa intre tot mai mult in manta, nu ma pricep la desen dar ti-am facut un desen ca sa vezi placile http://www.pixiz.com/......tp?/result

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca este la o distanta mai mare de epicentrul cutremurului.Ce vrei mai detaliat de atat?

| PeriYT explică:

Pai in Vrancea care este aproape de Moldova se produc cutremure cam multe si se simt la nu stiu cati kilometrii! Dar la noi nu prea se simte! Am auzit ca ceva de inclinatia scoartei!

| PeriYT explică:

Multumesc acum am priceput!