| AlexDorinel a întrebat:

De ce în România majoritatea parintilor nu-si lasă copiii sa fumeze? În tarile nordice fumează aia și beau de rup și nu le zice nimeni nimic. De ce nu poate sa fie și în Romania asa?

52 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ptr ca la noi e mai bine, nu e normal sa fumezi ca iti face foarte rau sanatatii.

Răspuns utilizator avertizat
| ForeverAlone97 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Eu sunt din Timisoara. Tu de unde esti?

| Erin28 a răspuns:

Este o diferenta de perceptie. In Romania, parintii sunt tipare clasice, care nu îi lasa pe copii sa experimenteze si sa isi dea singuri seama de greul vietii, sa invete din greseli si sa isi contureze o viata stabila si dominata de independenta. In alte state, Îi lasa sa devina in propriul lor mod de a fi, ca sa realizeze ce inseamna viata reala.
In Romania, parintii simt ca trebuie sa le controleze vietile. Insa, in legatura cu fumatul si bautul, nu stiu ce sa zic, excesele nu sunt benefice unui organism in dezvoltare, si, in definitiv, nimanui. Dar, in alte sfere de rederinta, parintii din statele mai dezvoltate au alte unghiuri de a privi. Nu le controleaza viata, intrucat copiii insisi sunt cei care sa decida ce vor sa faca.

| Wr3nch a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si care is avantajele alea? Ca ajungi sa fumezi un pachet la 20 de ani ca nu iti mai ajunge nicotina? laughing)

| RAY a răspuns:

Eu cand puneam intrebari despre educatia sexuala eram raportat, tu care pui intrebari imbecile esti ok

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Asta sufera de lipsa de atentie in viata reala

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Erin28):

E ceea mai imbecila intrebare

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Doar întrebam

Răspuns utilizator avertizat
| ForeverAlone97 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Eu fac Timișoara-Frankfurt in 13 ore. Sunt sofer.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ce zici?

| Forneticugem a răspuns:

Pai de ce sași lase copii sa fumeze?

Dece sa fie România cu adolescenți care fumeza și bea?

Nu ar fi bine pentru ei sa se apuce de fumat și-ar pune sănătatea in pericol și nu ar fi bine deloc pentru ei nu ar avea niciun plus pentru ei in viața dacă se apuca de fumat ai beau de la vârstele astea

Răspuns utilizator avertizat
| Forneticugem a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sandu ciorba iar o iei pe arătura -_-

De când inseamna a fi independent sa fumezi și sa bei alcol? de ce crezi tu ca este bine sa fumeze tineri? Dece crezi tu ca România are nevoie de așa tineri care fumeza și beau alcol? De unde ti-a venit indeia este asta? Ce treba are economia cu ce vrei tu ca sa facă tineretul din România ca sași lase parinti copii sa fumeze și sa bea Alcol tu nu vezi ca ești deplasat rău de tot

Răspuns utilizator avertizat
| Forneticugem a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sandu Ciorba -_-

de ce trebuie sa facem? de ce am trebui sa facem? Dece tineri trebuie sa copiezi pe alți? Sa bea sa fumeze pentru ce? Dece săi bată joc de sănătat lor? de ce vrei tu ca tinerii din România sa facă așa ceva și mai ales săi lase parinti lor sa facă așa ceva tu nu ești sănătoasă deloc dacă tu vei avea copii și ești așa și cu ei și îți lași copii sa fumeze și îi încurajezi pentru așa ceva nu este deloc sănătoasă

Răspuns utilizator avertizat
| Czechoslovakia a răspuns:

laughing) daca mai pui intrebari pe TPU o sa lucrezi pe minimul economic

| Forneticugem a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sandu Ciorba -_-

Las ma ca ma enervezi deja du-te du-te fratele meu cu gândirea asta mentalitate asta sau cum săi spun nu știu dar ești prăjit rău tu chiar nu-ți dai seama ca tot absolut tot ce spui nu are nimic bun pentru tineri din România tu nu vezi ca le vrei rău in loc sale vrei bine du-te de pe capul meu ca te înjur laughing) lasă ma du-te

| gabicoo a răspuns:

Pentru că pe tine te bate măta și când bei o Coca Cola!

| underArock a răspuns:

Se mai incearca in Romania si un lucru bun, dar tot cu altii ne comparam?

| relian a răspuns:

In RO si majoritatea tarilot nu parinti is aia ce nu-i lasa sa bea si sa fumezi,legea nu le da voie.
Deci pe linga parinti si legea nu da voie copiilor sa faca asta.
De ce? Cand o sa cresti mai mare o sa intelegi,asta daca nu vei bra si fuma de copil laughing in cazul asta cu siguranta nu vei mai pricepe nimic.
Asa ca iti zic acu cat mai poti [procepe ceva,desi de regula tu nu pricepi mai nimic.
In primul rand un copil nu gandeste bine,corect,in al doilea rand ce spui tu dauneaza sanatatii.
Minor fiind nu esti lasat sa faci ce vrei tu pentru ca nu esti capabil de asa ceva.
De aia si pui numa intrebari tampite mereu laughing Asa daca ai lasa pe copii sa fumeze si sa bea, atunci hai sa lasam copii sa mearga cu masina, vorba aia sa mai creasca economia, sai lasam sa faca de toate laughing sai lasam si in armata, in parlament laughing mai ales in parlament, tu cred ca ai fi super bun acolo laughing

| relian a răspuns:

In America nu ai voie sa bei si sa fumezi decat dupa varsta de 21 de ani, deci tu in ROP stai bine laughing deci despre ce economie vorbesti?
In China daca faci asta, ori dac te droghezi ori vinzi droguri si te prind aia, te ia te duce pe stadion si te impusca cu tribunele pline, in fata tuturor laughing
Tu ai fi bun sa fii prins si dus in China laughing

| XXminecraftdistroierxx a răspuns:

Ca mori, defranatule, lasa tigarile si pune burta pe carte

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru Czechoslovakia):

Greșit!
Nu o să lucreze! Îl vor ține părinții în spate, va trăi din pensia lor, iar când ei nu vor mai fi va trăi din ajutor social!
Boschetar și consumator de Mona va ajunge Dorinel! Viitor de aur țara noastră are!

| chuckmanson a răspuns:

Nu știi despre ce vorbești Dorinele că am un prieten în Norvegia și acolo mai puțin de 1% din adolescenți și tineri adulți fumează. Și chiar dacă așa ar fi în țările nordice, atunci ar trebui să ne luăm după ei? Doar pentru că sunt țări foarte dezvoltate înseamnă că trebuie să îi imităm de parcă ar fi sfinți? Și tu ți-ai lăsa copilul să fumeze și să se îmbete la 14?
Dorinele mai gândește și tu!