| AlexDorinel a întrebat:

De ce în România majoritatea parintilor nu-si lasă copiii sa fumeze? În tarile nordice fumează aia și beau de rup și nu le zice nimeni nimic. De ce nu poate sa fie și în Romania asa?

52 răspunsuri:
| Czechoslovakia a răspuns (pentru gabicoo):

Nu sustin violenta fizica, dar el parca ar trebui batut, dar rau de tot si nu de oricine, de comunisti.
poate doar asa are sansa la o viata normala si sa nu fie un pericol pentru nevasta daca o sa aiba sau copil.

| Erin28 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da, dar considerentele si unghiurile trebuie sa fie percepute si intelese in sesnsul in care elementele nocive trebuie explicate, prezentate, nu tratate precum tabuuri. Tinerii trebuie sa inteleaga prin relatia cu parintii. La noi, totul este tratat precum "daca nu stie, nu îi face rau".

Răspuns utilizator avertizat
| alexandradlr a răspuns:

Dar totuși nu cred ca e bine sa fumeze. Își scurtează viata. Fiecare tara cu datinile ei.
Datorita regimului comunist dinaintea noastră era și normal sa fim un popor mai restrictiv. Apropo, ca tot m-ai întrebat, e poza mea acolo, dar sa știi ca nu poți răspunde la mesaje dacă ai status junior ca mine.

| Czechoslovakia a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu am spus ca mi-am luat, mi-a ramas mostenire dar nu cred ca ai habar cat am investit in ea, faceam un imprumut si imi luam un apartament prin prima casa, si rezolvam problema. rata nu este chiar asa mare pentru unul care si obtine. vreo 2000 pe luna din cate am inteles

| Czechoslovakia a răspuns (pentru AlexDorinel):

Raspunde-mi la intrebari, nu, nu sunt george

Răspuns utilizator avertizat
| Czechoslovakia a răspuns (pentru AlexDorinel):

Am specificat clar apartament, aici in Bucuresti, zona centrala, aproape de cotroceni sunt vreo 45-55k euro.
Cartiere rezidentiale.Din moment ce stii atatea nu o sa ma mire faptul ca vei lucra pe 1500 net.

Răspuns utilizator avertizat
| Czechoslovakia a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cartier Drumul Taberei, pe strada Nutu Ioan langa Lidl. Imprumuti 45 de lei sau?

| brokxy a răspuns:

Nu stiu ce părinți comuniști, probabil ca mine ai tu.dar toate persoanele pe care le stiu beau fumeaza de la 13 ani non-stop si au toată libertatea dorită

| sylarbc a răspuns:

Si in multe tari din Asia copilul e batut pana de abia misca si casatorit cu cine vor parintii. E misto cand ne luam dupa tari care au reguli dupa gusturile noastre, nu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si la magazin O SA REFUZE sa iti dea un colt de piine ca esti tu simpatic. big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru chuckmanson):

La cit costa viciile in Norvegia, cred si eu. Am si eu un amic care a stat niste ani in Norvegia, si se ducea dupa tigari si bautura in ceva tara vecina, nu mai stiu exact unde. Sa gindeasca Dorinel? Cind nu o sa mai fure pesedeii si peneleii...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Huh? Ce am zis eu si ce raspunzi tu?

| gellalbie4ever a răspuns:

Excesul dăunează grav sănătății.
2. Dacă ai o problemă vorbește cu cineva de încredere, du-te la un psiholog. Nu te baza pe băutură și tutun pentru a scăpa de problemele tale. Nu încuraja pe alții și / sau copia comportamente care îți pot dăuna ție și/ sau altora!

3. Depinde la ce te referi vin, bere, pălincă, țuică, țigări heets cafea decafeinizată?

| Mirel4412 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Deci comentariul asta mi-a facut o parere definitiva despre tine. Ori esti prost, ori cauti atentie, ori pur si simplu vrei sa vezi cum se cearta/ sa te certi cu oameni pentru amuzament.

| gheorgheeroul12324 a răspuns (pentru Mirel4412):

Ori cauti atentie, da, asta vrea atentie, se afla in topul userilor cu intrebarile cu cele mai multe raspunsuri datorita faptului ca multi i da apa la moara cu raspunsuri care oricum nu rezolva nimic decat sa i ridice cotatia in TPU si pune intrebari de 2lei la care se pricep multi, aduna multe raspunsuri si probabil in mintea lui, ce i am mai fraierit si cu intrebarea asta

| Seimy a răspuns:

Pai cine intreg la minte ar munci ca sa ii dea unui copil bani de bautura si tigari. e peste tot la fel. depinde de om. sunt parinti iresponabili care habar nu au ca face progenitura lor si e de capul ei. in rest nu ii da nici o mama unui copil banii de o bere. maxim sa iesi cu prietenii la un suc sau la Mc. si daca vor o smecherie o fac pe ascuns. dar ca sa te dai mare ca ai 14-16 ani si fumezi cand te vad prietenii, cu banii care tii da mata de buzunar, pe ascuns e penibil. Gen tu vrei sa arati ce independent si smecher esti cand esti death meat cand te afla parintii. e altceva cand e medicinal sau una pe saptamana de la stres ca ai nu stiu ce job. sau probleme. si cu totul altceva cand iti iei numai sa te vada prietenii vai ce fain esti ca iti strici niste plamanii fragili. si placerea la fel. simti mai multa placere cand iti cumperi altceva de banii de pe tigari. o iesire cu prieteni sau ceva ce iti doresti