| laurentiu a întrebat:

De ce inca se mai foloseste cifrele romane peste tot? avand in vedere ca imperiul roman nu este.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cifrele romane au fost folosite anterior Imperiului roman si se folosesc acum din obisnuinta si pentru a sublinia ceva important, de regula se folosesc pentru a deosebi monarhi ori papi cu acelasi nume, pentru secol si mileniu etc. Numai bine!

3 răspunsuri:
| Anutzu14 a răspuns:

Ca sa ne incurce pe noi cu elesad...laughing

| dollydee a răspuns:

Nu ştiu...probabil pentru că, uneori mai sunt necesare şi alte notaţii in afara de cifrele arabe.
Dar tu oare de ce nu vrei să scrii corect in limba română?

| Nastia a răspuns:

Ptr ca sunt numerale care arata ordinea adeseori si nu nr-ul.