| anonim_4396 a întrebat:

La ce folosesc cifrele romane?

19 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In general, se folosesc pentru exprimarea in scris a numeralului ordinal.
Acum, cu cifre romane se noteaza clasa in care esti (a IV-a, a V-a), etajul unui bloc in adresa...secolele, regii Frantei sau ai Angliei (ca pe toti ii cheama la fel si i-au numerotat).

Stefan
| Stefan a răspuns:

Cifrele romane sunt simboluri grafice pentru scrierea numerelor.

| asko a răspuns:

Sa ne batem capul cu ele cautand pe net cat inseamna MMXI

| ΔH a răspuns:

Acum, doar la scrierea secolelor se mai folosesc (doar in romania, presupun)

| Raiden a răspuns:

La numerotarehappy.

| machupicchu a răspuns:

Si in medicina se folosesc zilnic pentru a se scrie numarul de tablete, comprimate, capsule, etc., pe retete, pentru ca cifrele romane nu se pot confunda intre ele, indiferent cat de necitet poate scrie medicul...

| mariblaj a răspuns:

Sunt folosite pentru a arata datele unor evenimente importante sau ordinea unor obiecte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cifrele romane sunt utilizate foarte des în istorie în special atunci când se scriu secolele şi mileniile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cifrele romane se folosesc in rominia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cifrele romane ne ajuta sa facem sex cu baietii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La numerotarea claselor, secolelorsi a anilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La citire secolelor exponatelor din muzeu si la matematica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru notare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cifrele romane folosesc la dacii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Folosesc sa te invete literele romane, pentru ca, daca gasesti o carte care iti trebuie si e vechie cauti o pagina, pagina 50, nu stai acolo sa numeri paginile atunci daca inveti numerele romane stii ca se scrie l.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atata timp cat traim vor exista cifrele romane. nu le folosim pentru a nu ne uita originile cum cred unii. ele sunt folosite dintotdeauna in multe domenii, toata ziua le intalnim, na batem de ele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică: