| ThePathWalker a întrebat:

De ce nu da voie la muzeu sa se fotografieze de exemplu la prado sau la david sau la palacio real din madrid?

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Prado" conține o importantă colecție de peste 5.000 de desene, 2.000 de afișe, 1.000 de monede și aproape 2.000 de obiecte decorative și lucrări de artă. Sculptura este reprezentată prin peste 700 de lucrări și printr-un număr mai mic de fragmente sculpturale. Superba galerie de tablouri (8.600 de picturi) este factorul care îi conferă muzeului renumele internațional. Aşa că ar tenta pe foarte mulţi la furt! Prin fotografiere ar pute face planuri de furt mai lesne!

| Azµre a răspuns:

Ai voie dar contra cost. De ce? Pentru că tu unul poți arata pozele altora și respectivii nu ar mai veni la muzeu să vadă exponatele și automat ei ar pierde bani.

| johnnny123 a răspuns:

Unul dintre motive este ca expunerea la flash-uri poate dauna tablourilor. In multe muzee este permisa fotografierea, dar fara flash.

| raluk27 a răspuns:

Cred ca e o chestie generala, in toate muzeele, nu numai la Prado sau altele. Mai ales din motive se securitate, dar si din alte motive: daca toata lumea ar fotografia tablourile de la Prado, cum a spus si Azure, n-ar mai veni lumea la muzeu sau nu si-ar mai vinde ei albumele cu poze din muzeu, la preturi exorbitante.

| ThePathWalker explică:

Imagini cu tablouri se gasesc si pe net