| RM a întrebat:

De ce Republica Moldova este o tara agrara?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Industria se dezvolta numai daca o tara are resurse energetice proprii si cat de cat suficiente fara a se recurge la importuri masive si impovaratoare. Ori, R. Moldova dispune de resurse energetice reduse si insuficiente. Pentru sustinerea nevoilor consumatorilor, cea mai mare parte a acestor resurse sunt importate.

| laurentiu80 a răspuns:

Pentru ca majoritatea tarilor sarace, economia de baza este agricultura, iar rata locuitorilor din zonele rurale este mai mare decat cea din zonele urbane.

| Answer17 a răspuns:

Pentru ca ei sunt mai pr0sti!