| anonim_4396 a întrebat:

De ce s-a ales Dunărea pentru a se deversa dejecțiile?
De ce nu s-au ales alte ape?
De exemplu, în plajele din Caraibe, apa mării este atât de curată, încât cerul se reflectă cu atâta acuratețe, oferind acele priveliști superbe. happy

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand s au ales si alte ape. Ca Dunarea nu curge nici la Satu Mare nici la Iasi.
In al doilea rand dejectiile sunt filtrare si pe urma deversate in apa
In al 3 lea rand ce treaba are marea Caraibelor cu Dunarea?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Apa din Caraibe, are miliarde de metri cubi, marea. Dunărea săraca traversează Europa. Ea nu este în mod special aleasă să-ți faci în ea nevoile, dar se întâmplă.