| anonim_4396 a întrebat:

De ce spunem ca imaginea unui obiect in oglinda plana este virtuala?
daca punem o moneda intr-un pahar plin cu apa. privind dintr-o anuumita pozitie putem vedea doua monezi, de ce?
intr-o zi torida de vara pe asfaltul fierbinte si uscact al soselei abservam la distanta pete de apa, de ce?

3 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Este vorba de refracția luminii. Dacă nu ai învățat până acum, asigurat vei învăța mai târziu.
La ambele întrebări, răspunsul este același, este vorba de o iluzie optică creată de reflexia și refracția luminii.
http://1.bp.blogspot.com/......lusion.jpg

P.S. am găsit ceva ce îți explică mai bine respre iluzia monedei(este de ajuns să privești doar până la 1:25).
http://www.youtube.com/watch?v=xwzw5GhpC_0&feature=related

| cornculapte a răspuns:

Imaginea in oglinda este virtuala pentru ca obiectul nu exista efectiv de doua ori, ci numai o data. Imaginea obiectului atunci cand te uiti direct la el e imaginea reala. Orice alta imagine care se oglindeste, e virtuala.
Cat despre restul, e legat de refractia luminii. Nu-mi mai amintesc exact fenomenul, dar vei afla si tu de el in scoala.

| Popa_Andy_2000 a răspuns:

Deoarece lumina se reflecta in sosea.