| Nastia a întrebat:

De ce urasc romanii limba rusa?

14 răspunsuri:
| Cosmonaut a răspuns:

Pentru ca este o limba stalcita

| BellaKiოNana a răspuns:

Pentru ca nu o pot vb big grinbig grinbig grin

| Ana94 a răspuns:

Pentru că e o limbă mai ciudată şi accentul lor te cam zgârie pe creier.

| RebeccaJ a răspuns:

Nu cred că românii urăsc limba rusă. Sincer, mie îmi place foarte mult cum sună. Şi chiar mi-ar plăcea să o vorbesc...

| MarieBGossipGirl a răspuns:

Pt ca nu o pot vorbi si de aceea o considera prosteasca. Eu nu sunt romanca, sunt moldoveanca si cunosc limba rusa la perfectie de la 8 ani. Probabil accentu e cam siciitor, Nustiu de ce o urasc.

| IncLusIoN a răspuns:

Pentru ca rusii au stat la noi in tara pe timpul comunismului si nu ne lasau liberi la ce vroiam laughing

| ir3al a răspuns:

Pentru ca isi iubesc exagerat de mult patria si limba natala si nu accepta ca cetatenii sa invete si alte limbi, in plus Rusia a luat jumatate din Romania (Moldova-Chisinau)...parerea mea:d

| mixxjim a răspuns:

Nu cred ca o urasc, de ce ti se pare asta? poate nu le este foarte draga din cauza istoriei, din cauza rusilor (nu doar a lor, dar asa pare la prima vedere) a ajuns comunismul la noi, comunism care nu a adus deloc cele mai minunate lucruri in viata romanilor si chiar a Romaniei. pe vremuri o perioada a fost obligatorie invatarea limbii ruse in scoli si stii cum e, cand ceva iti este impus nu ti-e deloc drag de el. este pacat, pentru ca limba rusa este o limba foarte frumoasa, care a dat umanitatii unele dintre cei mai importanti scriitori si cele mai importante opere literare. deci nu-ti face probleme, nu e ceva personal (daca aici este sursa intrebarii), e doar istorie, si cu timpul o s-o uitam, asa cum uitam atat de multe altele.

| Luca97 a răspuns:

Pentru ca ne aduce aminte de moldoveni, iar pe ei chiar ii uram.

| trolololo a răspuns:

Eu înțeleg și vorbesc binișor rusa.winking Nu e dificil de învățat, scrisul e mai greu, ala nu îl știu.
Nu cred ca rusa nu le place romanilor, în general lor le place ce e în trend, acum italiana și spaniola pentru capsunari, ochelari de soare pe ploaie și în casa și alte din astea, însă o sa vina și vremea Rusiei.

| raluk27 a răspuns:

Nu o urasc, doar ca e cam incomoda la citit (din cauza literelor chirilice) si a pronuntiei.

| SERIALS a răspuns:

Pentru ca nu o cunosc si nu inteleg, eu sunt din Moldova si imi place rusa, sunt inreistar pe o multime de site-uri si forumuri ruse ))

| diana333 a răspuns:

Limba e cam ciudata dar nu o urasc fiecare popor cu limba lui...Dar poporul chiar nu il pot suporta..mereu ne-au amentitat, au fost cei mai mari dusmani ai nostri si pana si in ziua de azi Moldova e sub conducerea lor intr-un fel am o prietena acolo care mi-a spus ca in scolile din Moldova se invata limba Rusa si ca uni batrani sau oameni cu o educatie mai proasta care au trait in Uniunea Sovetica nu isi dau seama ca Rusii nu le vreau binele. sad