| 012345678 a întrebat:

Este adevarat ca romanii nu cunosc limba rusa?

5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Fara suparare, am vorbit cu cativa din republica moldovada... Dar iti spun sincer, aia nu e limba ce vorbesc ei (ma refer la romana)E pocita in ultimu hal.Rar persoana care stiu sa vorbeasca 80%corect gramatical limba romana(fac referire la republica moldova) La voi acolo se vorbeste mai mult rusa.Voi faceti limba romana la scoala, in familie nu cred ca se vorbeste romana decat foarte rar.Si nu, romani nu cunosc rusa, decat daca au invatat-o in o tara straina, sau decat daca sau stabilit in R.Moldova happy Majoritatea romanilor prefera limba engleza, este cea mai voribta limba in orice tara big grin Normal dupa limba care se vorbeste in acele parti, vine englezahappy

| darrio2007 a răspuns:

Unii da, altii nu.

| 0x11111051 a răspuns:

Romanii nu, moldoveni da.

| RoBoT93 a răspuns:

De ce ne-ar interesa limba rusa?
Rusii stiu limba romana?
Sa fim seriosi, la ce ne ajuta rusa?big grin

| Jasonn99 a răspuns:

Noi astia nascuti dupa '85 nu cred laughing
Suntem mai mult cu engleza, franceza.Generatia parintilor nostri cu siguranta o stiu.Ei o studiau intens in scoala