| RAY a întrebat:

De curiozitate din ce invatati voi la ora de biologie,chimie, fizica ramaneti cu ceva in memorie sau cu nimic?

27 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

Am memorie vizuala. M-a ajutat și ma ajuta mult când trebuie sa retin ceva.

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Pe tine te cred, sa vad ce spun copii

| Superior a răspuns:

Doar 20% din tot ce invat retin, restul UIT ca nu-mi pasa si nici nu se explica bine.

| RAY explică (pentru Superior):

Imi poti spune ce e adn ul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Intrebarea (ma refer din post ) nu are sens. Oricat de prost e unul, poate cauta pe google imediat raspunsul.

| Freya1 a răspuns:

Avand in vedere ca am facut electronica si automatizare un an si apoi 2 de protectia mediului si resurse naturale la care faceam laborator deci chimie tineam minte tot deoarece aveai pe zi module de te durea capul dar acum de ma mai intrebi ceva is bota laughing. Deci cred ca si copii din ziua de azi raman involuntar cu ceva in memorie ca le umple capul cu astea fortat

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Stiu asta, dar explicatia difera intre ce gasesti pe net si cand explica un om, se numeste memorie vizuala

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Eu retin totul extrem de usor indiferent de materie. Nici nu mai e necesar sa invat acasa. Consider ca e usor sa retii deoarece faci usor conexiuni cu ceea ce ai invatat in trecut.

| RAY explică (pentru Freya1):

Din generala ai ramas cu ceva?

| RAY explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Bravo,asa e, zi-mi si mie adn ul poate fi influentat de factori externi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In clasa 8..inca iubesc Chimia

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Ma cred ca da daca revad niste lucruri sau aud posibil sa da

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru RAY):

Inca nu am ajuns la astfel de materie. Sunt abia clasa a 7-a. Anul acesta fac anatomie. Momentan stiu doar lucrurile de baza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Idiot TPU...nu mi-a pus tot raspunsul.
Pe scurt aproape tot la Chimie.

| RAY explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Nu se poate decat prin recombinarea acelui adn

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ma bucur de asta

| Caro34 a răspuns (pentru RAY):

Iti spun eu: DA! Se fac studii ample acum pe treaba asta... Se pare ca se lucrează la o terapie ce poate vindeca cancerul. Ideea apartine unui profesor neamt, care a fost el insasi diagnosticat cu cancer... Numai bine!

| RAY explică (pentru Caro34):

Ce legatura are adn cu cancerul?

| Nemessys a răspuns:

De la biologie in mare parte, da. Raman doar daca nu sunt demuniri ciudat pentru care le intalnesc prima data. laughing)
Stiu o mare parte din biologia din generala. Si acolo pot sa zic ca am invatat lucruri interesante.

chimie si fizica. Doar daca este ceva de care ma izbesc zi de zi.

| AnastasiaK a răspuns:

Se pune si daca nu mai am ore de biologie, chimie, fizica in prezent? Sau orice alt tip de ore? laughing

Din gimnaziu imi amintesc in mare ce am invatat pe la biologie si chimie, insa fizica nu m-a pasionat niciodata. Iar liceul la care am fost nu-ti ofera posibilitatea sa-l termini fara sa stii fiecare materie studiata cel putin la un nivel mediu. Bine, "iubirea" mea pentru fizica s-a manifestat si pe acolo, iar notele la fizica mi le-am luat participand la cateva concursuri nationale si unul international, deci cu materia predata nu m-am prea stresat laughing Totusi, baza as zice ca o stiu.

| RAY explică (pentru Caro34):

Sa fim seriosi nu e o sursa credibila

| Caro34 a răspuns (pentru RAY):

Asta era doar o sursa, dar sunt mai multe pe net. Poti si tu singur sa cauti, sa citești și cu putina analiza vei înțelege multe. Numai bine!

| RAY explică (pentru Caro34):

Nu are cum o crema sa repare adn ul asa ceva e pesudostiinta

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Pai eu zic ca e codul genetic ce defineste fiecare fiinta in parte, apropo asta o stiu de la National Geographic, la mine la scoala nimeni n-a pomenit cuvnatul ADN.

| Caro34 a răspuns (pentru RAY):

Link-ul trimis era despre o crema, dar sunt studii diferite... Voiam doar sa-ti arat influenta... Cauta pe net mai mult si vei vedea ca am dreptate! Omul e o ființă extraordinara, cu puteri nebanuite si multe inca nedescoperite!

| RAY explică (pentru Caro34):

Deja o dam in basme