| M14A4 a întrebat:

De obicei la caminele pentru elevi din licee, ce mancare se serveste la cantina?

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Se serveste cat sa te tina in viata, dar depinde de la caz la caz.
De exemplu la fostul liceu CFR din Galati au camin si cantina [ambele incluse in pret, puteau ajunge pe luna cam in marja lui 300-350 de lei], dimineata se dadea predominat carne procesata: salam/ciolan/rar crenvursti sau oua, sau jumatate de cutie de pateu, sau branza topita, sau rar iaurt; la pranz aveai felul unu: ciorbe: de pui [a la grec, taraneasca], sau rar de porc, sau de legume, felul doi: ostropel, ciulama, carne de porc cu legume, foarte rar snitel din pui/porc cu pireu, sau peste, si desert [orice prindeau la reduceri de la magazine]; mai nimereai sa ai mancarea de pranz la cina apropo; la cina nimereai: tochitura de mamaliga, maruntaie de pui, iahnie de fasole, salata orientala si la desert mai nimereai orez [cu gem] / paste cu lapte, rar cozonac, daca li se epuiza stocul de dulciuri cumparate.

| MotoBlitz a răspuns:

Supă, salată, băuturi de la dozator, piure cu copanel, cașcaval, paine feliată, salam, mușchiuleț, maslinute, prăjiturele tip fursec, crenvursti și alte mărunțișuri, gen sosuri. Astea am avut eu la Caragiale. Seară frumoasă!