| AvalohAlyn a întrebat:

De unde pot invata putina naturologie asa pe bune? Dar exista vreo școală de naturologie în România?
Pana acum citeam cartile Medical Mediumm și de acolo pricepeam câte ceva din naturologie sau medicina naturista cum vreți sa ii spuneți.
Și încă ceva:Este bun cursul de Terapii Naturiste de la Eurocor care se face în format digital si se plătește 700 de Lei pe el? Sa îl fac? Sa ma incred in el?
În octombrie plănuiam sa îl fac
Înveți naturologie adevarata, pe bune cu el?
Si ma pot baza pe cartile Medical Mediumm sa îmi pun bazele în naturologie înainte de toate?
Faza e ca am 6 carti groase scrise de elsad

32 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ia legatura intai cu realitatea. Omul are nevoie de activitati cu finalitate; rezultatele acestora in verifica gandirea; chiar si asa poate cadea prada unor teorii consirationiste sau unor ideolgii de tip ''cult'', insa este mult mai protejat decat un om care nu are astfel de activitati. Astfel de activitati sunt: Invatatul in cadrul sistemului de invatamant, lectura sistematica in orice domeniu (mai putin a unor teorii pseudostiintifice sau conspirationite), un hobby serios, in care conteaza rezultatele, orice forma de sport, iar mai tarziu, cand o sa poti, munca; asta este activitatea cu rezultate verificabile perfecta.

| cartedecitit a răspuns:

Poti sa iei sfatul meu, sau nu, naturologia nu vindeca boli, amelioreaza niste simptome, si medicii vor ca pacientii sa aiba un regim mai bun pana si cei cu astm, dar nu vindeca nimic, in cel mai bun caz, traiesti fara sa simti boala daca boala este in faza de inceput, de exemplu un astm de inceput nici nu are nevoie de medicatie chiar daca e alergic, multi pacienti cu diabet nici nu stiu ca au diabet, si se trezesc ca ajung la medic dupa ani, crezi ca nu au trait cu diabet 10 ani, fara pastile? problema este ca dupa atatia ani, sunt asa de afectati ca fara pastile sau inslina nu mai pot trai.
https://www.healthline.com/......ut-insulin asta apare pentru cei cu diabet type 2 care au prins diabetul la inceput, si si au schimbat stilul de viata, ghici ce, si la cei care iau medicamente li se cere sa face aceleasi schimbari. Deci nu vindeca nimic, medicina naturalista.
Stiu ca ne a zis chiar proful cat cel mai important lucru este stilul de viata, si luarea medicatiei, daca ai dabet primesti o foaie cu cantitati si ce ai voie sa manaci teoretic medicul iti da regim, nu face la fel si nutritionistul?

| cartedecitit a răspuns:

Dar treaba este ca nutrionistul, nu se atinge de oameni bolnavi, nu are voie, el nu are voie sa lucreze decat cu oameni sanatosi(decat daca vorbest de medic nutritionist care e alta poveste)dieteticianul care are si alte cursuri, nu da un regim de cand cand vorbeste cu medicul, nimeni nu face un regim unui om bolnav, toate cartile de natoterapie au fost scrise in mare cu scopul mentinerii sanatatii, si nu e nimeni care vindeca o boala cronica(daca vorbim de ceva acut ne mai gandim).
Singurl moment cand poti stopa diabetul este la prediabet.
Singurul lucru care il poti face la diabet este sa scazi in greutate si sa elimini simptomele.

| cartedecitit a răspuns:

In alte cuvinte terapia naturalista face cam ceea ce face medicina muncii :incerca sa combatem aparitia bolii, medicul de medicina muncii nici nu da pastile, si mai sunt unii care fac la fel, sa nu uitam de radiolog, nu toata medicina se bazeaza pe pastile, ci pe al oprii pe pacient din a face boala, daca e posibil, deoarece stim ca dupa dam orice tratament posibil, sa nu faca mai rau.
Medicina inseamna pe primul loc:combatere, apoi tratare.
Un medic daca prinde un asmatic, ii va da medicamentele pentru a nu deveni mai urata boala si va incerca sa afle de situatia daca e stresat(care pot afecta astmul), cauza astmului, alergeni de exemplu:animale(de multe ori se intampla se ajunge ca oamenii sa aiba de ales intre animal si sanatate), (unii sunt alergici la pisicii), poate e mucegai pe pereti, sunt multe cauze care pot inrautatii astmul, verifica cum isi ia medicatia, incearca sa l convinga sa slabeasca(uitate cat de important este stilul de viata), la cardiologie, medicii nu prea mai incearca asa de tare sa il faca pe pacient sa renute la fumat, si nu pentru ca nu e cel mai important factor, ci pentru ca aproape niciodata nu reusesc, le spun sa incerce.

| cartedecitit a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=NnXyMHWL2z0 uitate la acest video este un medic care reactioneaza la acest medical medium, sa vezi cate greseli gaseste

| minrest a răspuns (pentru cartedecitit):

Bravo tie, omule; clipul este concludent; sper doar ca amicul nostru sa il urmareasca cu atentie. Multa lume a murit pentru ca a avut incredere in acest ''mediu medical''; omul da consultatii la telefon, oamenii suna ingrijorati de simptome de inceput ale unor forme de cancer, iar ''mediul medical'' le spune ca sunt aproape sanatosi, si sa bea apa calda cu lamaie.

| cartedecitit a răspuns (pentru minrest):

Stiu eu sunt student imi incep cariera medicala dupa cam 2 ani, incerc sa ii fac pe oameni sa se uite la medici, sunt multe canale pe Youtube, ador doctor Mike, sper sa intalnesc in profesia mea multi medici, poate in conferinte. Nu neaparat cei de pe Youtube, dar orice medic.

| minrest a răspuns (pentru cartedecitit):

Mi s-a parut si mie ca esti student la medicina, pentru ca am impresia ca deja ai dezvoltat etica medicala.

| cartedecitit a răspuns (pentru minrest):

Multumesc, acesta este contul meu secundar, l am creat de mult, dar nu l am folosit, i-am dat ignore lui Alin, pentru ca spama cu mesajele si nu stie sa accepte stop ignore, si am venit cu contul din 2009, sa l ajut putin.(chestia este ca acesta este inca pe juniorsad

| cartedecitit a răspuns:

Scz am incercat sa ti scriu ceva si apoi mi-am dat seama ca nu am suf mesaje sa ti scriu in particular.sad

| cartedecitit a răspuns:

Am o idee trimite mi numele tau de discord la mesaje in privat si te adug eu. Numai ca nu o sa vorbesc ci numai o sa scriu.

| cartedecitit a răspuns:

Steam ai? poate acolo?

| AvalohAlyn explică (pentru cartedecitit):

Da,am știam
Uite-te puțin la mesaje private aici pe TPU te-am întrebat ceva despre un anume supliment, te rog mult sa imi răspunzi dacă știi.Mersi.

| cartedecitit a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu am primit nimic, e in regula daca scriu aici?

| AvalohAlyn explică (pentru cartedecitit):

Uite întrebarea. Am pus-o mai devreme pe TPU.

Neuro Optimizer de la Secom e un supliment sigur pentru creier si pentru concentrare/cognitie?

Am niste probleme de concentrare și ma supăra foarte tare.

Deci Neuro Optimizer ar fi sigur de luat în cazul meu in care ma "droghez"(adică fac tratament medicamentos) cu Seroxat, Rispen și Anxiar pentru depresie și anxietate severa?

E bun?
M-ar ajuta?
Sau ar apărea interactiuni?
Un doctor mi l-a recomandat mai demult dar mi-a fost frica sa nu îmi facă rău concomitent cu tratamentul.
Cine știe bine?
E sigur și bun acest supliment?
As putea sa îl încerc și eu fără probleme sau interactiuni negative? E sigur?

| cartedecitit a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Aici apare daca vrei sa citesti cu ochii tai despre seroxat cu ce medicament nu se invecineaza https://mediately.co/......compr-film

| cartedecitit a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Https://mediately.co/......compr-film
Anxiar https://mediately.co/......1-mg-compr
nu apare neuro optimiser pentru ca nu e chiar un medicamend, e doar un supliment pentru atentie.

| AvalohAlyn explică (pentru cartedecitit):

AlynAvalohBoy e contul meu de steam.

| AvalohAlyn explică (pentru AvalohAlyn):

Dar nu pot vorbi acum scuza-ma.Am o idee și eu, da-mi cerere de oprire ignorare pe bookofknowledge și eu o accept ca nu îți pot da mesaje private aici ca ești junior.Doream sa îți dau nr.meu pentru whatsapp.

| cartedecitit a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu prea ai treba, sper ca ajunge.

| AvalohAlyn explică (pentru cartedecitit):

Rispen e pentru toc sever.

| cartedecitit a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da are mai multe utilitati, uitate la fiecare medicament, nu am fost atent, m-am grabit putin si am spus prima utilizare fara sa te cunosc, scuze.

| cartedecitit a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Apare la indicatii pentru ce e fiecare medicament. Nu am facut neuro, dar stiu sa folosesc aplicatia aceea toti medicii o foloesc

| cartedecitit a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Accepta invite ul pe steam

| AvalohAlyn explică (pentru cartedecitit):

Vreau sa am mintea mai limpede sa ma pot concentra și memora.Am probleme cu concentrarea, ma pierd repede și sunt cam stresat și am o stare de iritabilitate, tu personal crezi ca as putea sa îl iau? De exemplu mulți cu ADHD și tot felul de probleme neurologice și psihologice l-au luat și zic ei în recenzii rezultatele sunt extraordinare, uimitoare, doctorul mi l-a recomandat dar eu cum sunt fricos și anxios mi-e frica sa nu interacționeze negativ și sa ajung mai rău Ferească Dumnezeu.Medicul a zis ca pot sa îl iau ca e foarte foarte bun.Dar nu știi cum reacționează corpul.Ce sa fac oare?

| cartedecitit a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Te am gasit pe steam. astept sa accepti cererea, sunt un craniu.

| AvalohAlyn explică (pentru cartedecitit):

Și încă ceva, în ciuda diferențelor de opinie pe câte le-am avut ești un băiat foarte de treaba si foarte inteligent și documentat dar mai ales săritor în a ajuta oamenii.Se vede ca ești făcut pentru medicina. Sper sa ai o cariera de succes, sincer, meriți asta.

| cartedecitit a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Inca astept sa mi accepti cerea pe steamhappy sper ca tu esti cel caruia i am trimis cererea.

| cartedecitit a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sper sa gasesti.

| AvalohAlyn explică (pentru cartedecitit):

Gata

| cartedecitit a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Scuze am primit acum mesajul cu gata, si am trimis un? l am modificat in acest mesaj

| cartedecitit a răspuns:

Spun steam ca am vazut ca joci un anume joc, ma gandeam ca poate ne intalnim acolo(e un site foarte mare), nu ma joc fotball, si nu stiu daca se gaseste pe steam, dar steam e cel mai mare cand e vorba de jocuri, spune mi numele si te adaug, am cumparat jocuri, tu poti sa ai si cont gratis, trebuie doar sa stiu cine esti pe steam(pe steam poti sa si vorbesti cu alti playeri), sau poti sa faci pe loc cont de discord, nu ma supar(in ordine prefer steam sau discord daca poti sa faci un cont sa astepti acceptul), apare un nume# niste cifre, daca nu mai sunt, poti sa incerci si cu whatsapp daca vrei, te adaug eu, scrie la privat.