| Evanescence_7503 a întrebat:

Deci, sunt in clasa 9 si dupa aceasta trebuie sa hotarasc daca ramin la liceu sau plec la colegiu:? problema e ca unii imi spun ca sa plec la colegiu ca acolo se face treaba, dar altii imi spun sa ramin la liceu. Voi ce imi propuneti sa fac? eu spre ex nu ma impac bine cu matematica.in mare parte sunt umanista de cit realista

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Depinde. Cum ti-au zis si "unii" la colegiu se face treaba calumea si trebuie sa stai 95% din timpul tau cu burta pe carte. E destul de greu dar mai tarziu o sa-ti prinda bine.
Asta nu inseamna ca trebuie sa parasesti liceul pentru ca si ala e bun.
Daca vrei o viata buna cu multi bani etc, du-te la colegiu, efectiv iti vei gasi o munca mai buna si un salariu mai mare.
Daca vrei o viata normala, fara datorii, etc, sa stai linistit, cu cativa banutzi in cont ca sa ai ce sa-ti cumperi si sa nu duci lipsa de aproape nimic, stai la liceu. Eu cum nu sunt foarte bun prieten cu cartea, as ramane la liceu. Mie nu-mi place sa-nvat desi am o capacitate de retinere mare... oricum tu decizitongue funda?:X

1 răspuns:
| MoonLight a răspuns:

Daca vrei sa ramai cu ceva in cap cand termini liceul, te sfatuiesc sa pleci la colegiu. De asemenea la colegiu e aproape ca la liceu.Nu e mare diferenta stai linistita. Invat la Colegiul Alexandru Ioan Cuza din Galati si sa stii ca mi se pare ca la un liceu in mare parte, dar se pune accent putin mai mult pe invatatura. La liceu din a11a ai terminat-o cu invatatu`, iar in a12a esti bata daca nu te tii de carte. La colegiu nu esti chiar bata, esti betisor.
Tu ai de ales aici. Depinde de ce vrei... vrei sa stii pe ce lume traiesti poti alege un colegiu, daca ti-e indiferent si vrei sa termini 12 clase ramai la un liceu obisnuit. Sa nu crezi ca a fi la un liceu obisnuit inseamna a fi prost.Nu. Te poti tine foarte bine si la liceu de cartehappy!