| OliverArrow a întrebat:

Diferenta de potential=?

3 răspunsuri:
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Difera la fiecare.

| AddXf a răspuns:

Nul - 0V
Fază - 220V
Diferenţa de potenţial - 220V
adică:
220V => diferenta de potential (tensiune) intre orice faza A, B sau C si firul de NUL este de 220V
380V => diferenta de potential (tensiune) intre oricare doua faze (A-B, A-C sau B-C) este de 380V

| bril a răspuns:

Foarte ambigua intrebarea ta... Banuiesc ca astepti un raspuns din domeniul energetic :

Diferenta de potential ar putea sa fie energia electrica convertita de o unitate de sarcina electrica deplasandu-se dintr-un punct in celalalt.