| Talaghir_George-Eduard_1995 a întrebat:

Din ce volum face parte opera lui Mihail Sadoveanu "Vestitorii"si ce specie literara este?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Includerea unei anume lucrări, a unui autor, într-un anume volum sau ciclu,
nu este o chestie bătută în cuie.
Aceasta este la discreția editorului, a ediției și a celui ce îngrijește această ediție.
Și de aceea nu se poate face o precizare asupra acestui lucru.
În cei aproape 120 de ani, de la debutul său literar (1897), creația lui Sadoveanu s-a tipărit în, cred, peste 100 de ediții, printre care, probabil, și acest „Vestitorii".
Mai multe informații poți căpăta dacă vei tasta „Vestitorii" - Mihail Sadoveanu.
Ca specie literară cred că este o „povestire".

| Anonimuserr a răspuns:

Este proza si operă epică.