| SERIALS a întrebat:

Diploma de la instituțiile de stat e mai valoroasă? De ce?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pentru ca alea private nici nu prea au vechime si reputatie si nu se prea face scoala la acelasi nivel, se dau note mult mai usor, cursurile sunt mai simplificate etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca, la institutiile de stat se face carte multa, pe cand la cele private, se trece ca prin branza, multi dand spagi ca sa ia examenele, fara sa invete.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Valoarea este că este recunoscută peste hotare de exemplu.
La stat instrucția primită este de calitate mai mare, ești un specialist mai bun, știi mai multe, poți face mai multe și mai bine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Valoroasa... Unde?
Majoritatea diplomelor sunt inutile.
Iar in cazurile in care sunt necesare anumite diplome, e mai importanta impresia pe care o lasi tu la interviu, si mai ales experienta, decat diploma SRL sau de la buget.
Teoretic, o facultate la zi, de stat, este mai buna. Practic, toti idiotii nepregatiti de munca devin studenti, mai ales la stat.

| AC4S4 a răspuns:

La stat înveți pentru a primi o diplomă. La privat plătești pentru a primi o diplomă.

| ziftode a răspuns:

Pentru ca in, invatamantul de stat se triseaza copiind, rar se accepta spaga pentru profesorii sunt bine platiti, cred ca cel mai bine platiti din invatamant, ca profesori universitari, nu au foarte mult de munca, si nu le convine sa isi piarda jobul, PENTRU CA SUNT CONTROLATI, iar in general studentii nu au bani, moment in care au tot fost cazuri in care de oftica ca nu i-a trecut, i-au tras-o cu spaga filmata

in ala privat in schimb, chestia e pe fata, iar in general se intampla 2 lucuri:
1. studentii au bani (ca DE AIA e privat, totul se plateste, si costa foarte mult), asa ca nu ii deranjeaza sa dea spaga pentru examenele la care nu sunt in stare
2. nu am auzit niciodata de un profesor de la privat sa fie prins cu spaga, moment in care ori au un mecanism de protectie, ori pct. 1 chiar explica complet de ce nu ii paraste nimeni, niciodata

Note.
E VINA INSPECTORATULUI/POLITIEI... care ar trebui sa trimita studenti sub acoperire si apoi sa ii aresteze pe aia, si sa le interzica dreptul de a profesa, apoi sa ameninte facultatea privata cu inchiderea, sau chiar sa inchida, macar cateva, apoi ar fi TOATE pe bune!

daca ai bani DUTE LA PRIVAT, diplomele de la privat SUNT RECUNOSCUTE IN TARA ASTA... FORTAT (daca facultatea privata e acreditata, toate autoritatile si angajatorii sunt FORTATI DE LEGE sa recunoasca diplomele de la privat), indiferent ca de mult stiu toti ca sunt "pe naspa"

| GeorgeTheMaster a răspuns:

Nu8 as spune ca e mai valoroasa ci doar putin mai imprtanta decat cele din institutiile private pentru ca nu sunt acreditate