| deea_3534 a întrebat:

doimea unui numar este egala cu treimea altui nr. Aflati cele doua nr daca suma lor este 35
plss ajutati-macryingcrying( :*:X
care stie sa o faca

7 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

X/2=y/3
x+y=35
prim rezolvare rezulta x=14 y=21

| znstr a răspuns:

Cum am mai zis intr-un comment anterior, si asa cum spune si regulamentul siteului, aici nu se fac nici exercitii la matematica, nici compuneri sau rezumate. incearca sa le rezolvi singura.batting eyelashes Bafta

| Annie a răspuns:

Nu stiu daca o sa pricepi multe doimea dintr-un numar e
1 supra 2 ori x egal cu 1 supra 3 ori y dar x + y=35 din astea oua rezulta ca 1 supra 2 din x plus 1 supra 3 din y egal cu 35 am plificam prima fractie cu 3 si a doua cu 2 si avem 3 supra 6 ori x plus 2 supra 6 ori y egal cu 35 si dupa adunam si avem 5 supra 6 ori x plus y care e egal cu 35 din asta rezulta ca xplus y egal cu 36 ori 6 supra 5 se simplifica siti da 42...

| GabiLipan a răspuns:

Un numar este 14 iar celalalt 21 big grin... funda pls happy

| Gabi_1362 a răspuns:

1 supra 2 *x= 1 supra 3 * y

x+y= 35 ==> x=35-y
si inlocuiesti in prima propozitie happy.

| April27 a răspuns:

Notam numerele cu x si y. Doimea unui numar inseamna 1 supra 2, iar treimea 1 supra 3.

Deci vei avea: (1supra 2)*x=(1supra3)*y

(x supra 2)- (y supra 3)=0, aduci la acelasi numitor 6, tragi bara si inmultesti cu 6 pentru a scapa de numitor, deci ai 3*x-2*y=0 (1)

Din suma lor x+y=35 scoti pe x=35-y, inlocuiesti pe x in (1), faci calculele si rezulta y=21, x=14.

Funda te rog?!

| April27 a răspuns:

Notam numerele cu x si y. Doimea unui numar inseamna 1 supra 2, iar treimea 1 supra 3.

Deci vei avea: (1supra 2)*x=(1supra3)*y

(x supra 2)- (y supra 3)=0, aduci la acelasi numitor 6, tragi bara si inmultesti cu 6 pentru a scapa de numitor, deci ai 3*x-2*y=0 (1)

Din suma lor x+y=35 scoti pe x=35-y, inlocuiesti pe x in (1), faci calculele si rezulta y=21, x=14.

Funda te rog?!