| Ichigo a întrebat:

Dupa ce m-am saturat de job, ca aproape am facut 1 an si am realizat ca n-am ajuns cine stie unde, m-am hotarat sa-mi fac educatie financiara, fiind una din "materiile" pe care nu le-am studiat vreodata.

Am inceput si terminat weekend-ul asta Rich Dad Poor Dad de Kiyosaki. Interesanta. Insa o parte din ce vorbeste acolo merge mai mult in SUA. Asadar, va intreb oare ce carti de educatie financiara recomandati care sa fie adaptata spatiului/realitatii romanesti. Sau sa fie scrisa de un roman. Si sa fie valabila pentru prezent, nu scrisa in anii 2000.

Va multumesc.

P.S. Orice alta recomandare de carte de educatie financiara e bine-venita. Daca se gaseste si free PDF, si mai bine.

9 răspunsuri:
| AlexByliard2001 a răspuns:

Poti sa iti schimbi joculwinking

| Daniel323 a răspuns:

Am citit-o si eu acum cateva zile.Interesanta,dar cum zic evreii orice prost este in stare sa faca afaceri cand are bani.

| Ichigo explică (pentru AlexByliard2001):

Jocul? Cred ca vrei sa zici jobul. Si degeaba il schimb, ca rezultatul e acelasi. Muncesti pentru altul, statul iti fura 50% din venituri, etc. Prefer independenta financiara si investitiile cu cap.

| Ichigo explică (pentru Daniel323):

Poate, dar afacerile pot sa aiba succes sau nu. Am ceva bani si cred ca o sa-mi fac un portofoliu de investitii in diferite domenii sa testez apele. Asta pentru inceput. Insa as vrea independenta financiara si sa nu-mi mai dau timpul pentru bani. Ma gandeam daca exista carti scrise de romani pe aceste subiecte. Ca alea americane sunt faine and all, dar unele reguli nu se aplica si la noi, ca timpuri, legi si spatiu/mentalitate diferita.

| Catrice a răspuns (pentru Ichigo):

Și patronii dau o grămadă de bani la stat, știi?

| Ichigo explică (pentru Catrice):

Tocmai, ca nu stiu si nu sunt suficient de informat. Am auzit si ca dau, si ca nu dau. De aceea am cerut carti de educatie financiara valabile pentru Romania. Ca in SUA de exemplu prin Legea Amanarii Impozitului nr 1031 poti sa nu platesti impozitul pe o propietate daca respecti anumite conditii.

| gratargratar a răspuns:

Educatia financiara este o metoda de a lua banii celor ce cred ca vor castiga ceva comparand carti de educatie financiara. Practic singurii care castiga sunt autorii.

Daca vrei cu adevarat sa inveti investitii, atunci trebuie sa studiezi partea tehnica a finantelor.

Mai intai, trebuie sa ai o intelegere cel putin fundamentala a economiei:
Principles of microeconomics - John Taylor
Principles of macroeconomics - John Taylor

Apoi trebuie sa studiezi finantele:
International Financial Management - Cheol Eun
https://www.amazon.com/......125971778X

Asta o sa-ti ia un an bun daca esti perspicace si inveti rapid. Deci tine-te de slujba, si inveti intre timp astea.

De asemenea, deschideti un cont demo la o bursa si fa tranzactii pentru a intelege cum functioneaza bursa.

| Ichigo explică (pentru gratargratar):

Tot carti de educatie financiara sunt si acelea.
Mersi de surse.

| BaluGabriel24 a răspuns:

Salutare.
Cărți de educație financiară foarte bune sunt următoarele:
Toată seria lui Robert Kiyosaki (Tată bogat, tată sărac, Cadranul Banilor, Ce este Educația Financiară de fapt, De ce vrem să fii bogat, etc…)
Secretele minții de milionar
De neclintit
Banii, stăpânește jocul

De asemenea, ți-ar putea fi utile următoarele materiale video:

Educație financiară:

https://www.youtube.com/watch?v=c9XKnnK9CSw&t=1s

https://www.youtube.com/watch?v=1lVqvH6NJiE

https://www.youtube.com/watch?v=p12KIq2mDXQ&t=4s

https://www.youtube.com/watch?v=ht9NhVxJES0&t=1s

Succes! :)