| AlexAlxAlex a întrebat:

Salut, cum e corect dintre cele doua variante: The poor envy the rich sau The poor envies the rich? Si de ce?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Prima, asta este conjugarea lui "to envy".

12 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

The poor e substantiv colectiv, se referă la mai multi oameni, motiv pentru care se folosește forma de plural. Așa că varianta corecta e prima.

Uite alt exemplu și explicatia de la BBC learning :

The police are coming!

Some nouns in English are collective. They represent a group or number of objects together. In many cases, these nouns are considered plural: they are collections of single pieces kept together. Because of this, they take a plural verb and have no singular noun form.

More examples: staff, congratulations, cattle, thanks.

| AlexAlxAlex explică (pentru PainTech):

Am inteles, mersi frumos de raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu-mi sună nici una dintre variante corectă. Corect cred că e mai degrabă "Why are the poor jealous for the rich?".

| AlexAlxAlex explică (pentru anonim_4396):

Nu, eu vorbesc serios, e un exercitiu ce s-a dat la academia de politie la examenul de admitere la engleza anul trecut, si eu am pus the poor envies the rich dar conform baremului este the poor envy the rich, si nu inteleg de ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

Ah, am înțeles. Ai dreptate.
Luându-mă după conjugarea verbului "to envy" :-> https://en.bab.la/conjugation/english/envy,varianta corectă e cea pe care ai pus-o și tu.
Posibil să fie greșeala persoanei sau persoanelor care au conceput subiectele.

| AlexAlxAlex explică (pentru anonim_4396):

Cred ca atunci cand se pune cu the si urmeaza un cuvant ce poate fi adjectiv "in cazul asta poor" se considera ca plural

| AlexAlxAlex explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca e greseala, as fi auzit ceva prin presa, etc.

| LPCTSTR a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

"Envy" nu are pluralul asta.
"The" este articol si streseaza numai cuvantul care-l preceda, el nu determina conjugarea verbelor.

| AlexAlxAlex explică (pentru LPCTSTR):

Deci verbul to envy nu poate fi sub nicio forma: "he/she/it envies", doar he/she/it envy?

| LPCTSTR a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

Nu m-ai inteles. Pe langa asta, tu, cand zici "the poor" intotdeauna de referi la saraci, deci plural, iar forma de plural este "they envy".

| AlexAlxAlex explică (pentru LPCTSTR):

Pai asta voiam sa stiu, the + adjectiv intr-un anumit context rezulta plural.

| LPCTSTR a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

"The"+adjectiv da substantiv, nu neaparat plural.