| tonyc7 a întrebat:

E italiana o limba greu de invatat? Gramatica acestei limbi e complicata? Sau se poate invata mai usor decat engleza?

Răspuns Câştigător
| Kappa6 a răspuns:

Ca student la un liceu de italiana-materna iti recomand sa incerci limba italiana. E usoara in mare parte o inveti repede dar putin mai greu cu dublele si accentele. Gramatica este usoara si in cateva luni poti forma o propozitie scurta fara ajutor.

4 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Este o limba latina, deci tehnic este mai usoara pentru noi decat engleza. Engleza este o limba germanica, d-asta germanii o invata mai usor si vice-versa.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

E usoara. Teoretic e mai usor de invatat ca engleza, fiind limba latina, doar ca engleza o auzi oriunde astazi si e mai folositoare in general.

| Adry05 a răspuns:

Mai ușor clar, că seamănă mult cu româna.

| Violleta2022 a răspuns:

Italiana este cea mai usoara limba pe care o poate invata un roman, fiind extrem de apropiata de limba romana, mult mai usoara ca engleza.