| andra_aghache a întrebat:

E normal ca profesorii sa ii oblige pe copii sa-si cumpere tot felul de culegeri? Pot sa refuz, ca parinte, sa-i cumpar cartile astea copilului?

Răspuns Câştigător
| delia_cornea a răspuns:

Nu e normal si nici nu e legal.

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nu e normal sa fie obligati copiii sa cumpere culegeri pe care nu le folosesc la ore.Nu se intampla nimic daca parintii refuza sa le cumpere iar daca copilul are de suferit din cauza asta puteti anunta directia scolii. Dar mai intai asigurati-va ca acea culegere de exercitii suplimentare nu este chiar necesara copilului.Caci daca profesorul lucreaza cu elevii exercitii din acea carte, efectiv, nu cred ca i-ar conveni niciunui parinte sa-si trimita copilul sa imprumute culegerea de la un coleg.In ciuda atator suspiciuni ca profesorii ar face averi din nustiuce afaceri cu tot felul de culegeri sau chiar rechizite, va rog respectuos, parinti si copii, sa numiti macar un singur profesor, nu milionar sau miliardar dar macar inavutit facandu-si meseria...

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Exista mai multe situatii.de obicei culegerile sunt recomandate daca manualul nu are exercitii suficiente pentru ca profesorul sa dea teme.bineinteles ca poti sa refuzi si sa va puneti de acor sa fie cate o culegere la fiecare banca si elevii sa o ia cate 2 zile fiecare sa-si faca temele.sau poate profesorii au pile la vreo editura si primeste cota parte pe fiecare carte care o da elevilor.sau te poti gandi ca poate chiar profesorul este autor sau coautor al cartii si primeste bani din drepturi de autor.eu sunt la liceu si in toti anii de scoala cred ca am acumulat peste 50 de culegeri. daca nu cumperi acele culegeri s-ar putea ca profesorul sa se razbune pe copil.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu e normal... sau... e normal in "anormalitatea" in care traim. Profesorul nu are voie sa oblige un elev sa faca asta... chiar daca nu are bani si vrea sa-si vanda cartea... Si puteti refuza sa cumparati acele carti... dar... din pacate... de multe ori asta influenteaza felul in care este tratat elevul ulterior-in Romania!

pupimik
| pupimik a răspuns:

Si eu am o gramada de culegeri cumparate si niciodata deschise. Daca nu mi le-as fi cumparat...3 ore la rand nu as fi scapat de ascultat si de note mici.Profesorii considera ca daca nu iti cumperi culegerea respectiva, nu ai interes pentru materia lui.Si in mod normal te sanctioneaza. Dar nu toti proseforii sunt la fel.

| Doru_traila a răspuns:

Nu e normal, dar ce te faci daca copilul primeste teme din culegerea aia si nu poate sa le faca? Iti recomanda sa o tragi la xerox de la alt coleg, e mai ieftin asa.