| itzdayeon a întrebat:

E posibil dupa ce termini colegiul cu specialitate filologie sa poti munci ca traducator sau jurnalist imediat, sau e nevoie sa faci si vreo facultate in domeniul dat pentru a putea munci?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cînd citesc ziarele de astăzi nu e de mirare că jurnaliștii scriu așa cum scriu ( vezi textul matale ).

| RoCkKiD a răspuns:

Nu stiu ce e ala colegiu, ca nu exista la noi, cuvantul pe care il cauti e luceu.

Cat despre intrebarea ta, poti sa lucrezi ca jurnalist si cu 4 clase. La ce articole vad, sunt multi jurnalisti in situatia asta.

La tradcureri e mai dificila treaba, poti sa lucrezi ca freelancer fara studii insa daca vrei sa mergi catre chestii mai specifice, gen traduceri de documente oficiale sau documentatii tehnice, ai nevoie de niste certificari care nu stiu sigur daca sunt conditionate de diploma de licenta.