| AmazingONEx a întrebat:

E unul și unul
SAU
Sunt unul și unul?

Răspuns Câştigător
| Alexx234qw a răspuns:

Eu știu că dacă între două cuvinte se află legătura „și" atunci se spune la plural prentru că (să spun așa) cuvântul „și" înseamnă două obiecte luate împreună. Exemplu: Maria și Ioana sunt acasă. Sunt mama și tata la plimbare.
Legătura „e" se pune când cele două cuvinte se iau separat. Exemplu: E acasă mama sau tata.
Deci corect: Sunt unul și unul.
Explicația: unul și unul se iau împreună fiind două obiecte, deci se folosește pluralul.

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Eu zic că unul și unul.