| SweetAngel a întrebat:

Elementele din grupa a-8-a principala au valenta, cum se calculeaza iar elem. din grupele sec. au si ele valenta, cum se calc.de exp fierul, cuprul, nichelul etc.care e valenta acestora?

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Grupa a 8-a principala este grupa gazelor nobile, acestea nu au valenta si atomii acestor gaze nu se combina cu alti atomi.
La elementele din grupa secundara este o problema mai complexa, fierul de exemplu putand avea si valenta 2 (oxid de fier FeO), si valenta 3 (Fe2O3).
Sper ca te-am ajutat un pic. thinking

| A_7901 a răspuns:

Cele din grula a 8-a au valenta 8 si cele din grupele secundare, scazi din 8 numarul grupei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele din grula a 8-a au valenta 8 si cele din grupele secundare, scazi din 8 numarul grupei.

| OkiDoki16 a răspuns:

Valenta fierului este 2 sau 3

| LavYxXx a răspuns:

Valenta se calculeaza scazand din 8 cifra unitatilor de la numarul grupei in care se afla elementul respectiv ex: magneziu Mg=8-2= valenta 6, clor Cl=8-7= valenta 1, etc. sper ca te.am ajutat