| Petrut360 a întrebat:

Elevii evalueaza profesorii la sfarsit de semestru.
Ce se intampla daca toti elevii pun 1/5 la toate casutele din chestionar? Profesorul este concediat?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din fericire, asa ceva inca nu exista, fiindca nu ar fi corect ca un copilas, care nu are habar nici cum il cheama sa decida soarta unui profesor.
Evaluarea o fac forurile compotente, adica direcorul scolii si comisia formata, alte organe de invatatmant si control, nu elevii.

| NLS a răspuns:

Cum a zis si eckblume, acele evaluari nu il vor afecta la modul practic.
Insa daca profesorul respectiv are o problema, sau/si din motive obiective nu il mai doriti la clasa, faceti ce am facut noi: am discutat in prima faza cu diriginta, expunandu-i situatia si povestea in intregime (motivele: de exemplu al nostru era prea slab pregatit pentru profilul nostru).
I-am spus ca nu o sa mai intram la ora respectiva, si cine ne cauta ne gaseste in spatele scolii sau pe altii in biblioteca (chiar si diriginta a fost de acord cu planul nostru).
Dupa o saptamana am primit alt profesor, cel pe care "l-am concediat" a fost mutat la alta clasa, fara sa se supere pe noi, si totul s-a incheiat in liniste.

| aXy99 a răspuns:

Nimic. Nu se intampla nimic.

| Werrich a răspuns:

Profesorul este condamnat și deportat în Siberia sad

| Crackman a răspuns:

Nu se intampla nimic... doar sa ai noroc ca proful ala sa nu fie agreat de colegii lui alta situatie nu se face nimic

| eckblume a răspuns:

Nu va fi concediat. Doar daca a incalcat metodologia, codul etic poate fi concediat un profesor.
La facultate am primit in fiecare semestru chestionarul acesta. Unii au oferit feedback negativ si nu au fost sanctionati profesorii. Rolul chestionarului e de orientare, sa vada profesorul unde greseste, ce sa schimbe in metoda de predare sau daca are o atitudine gresita fata de elevi...

| Hope1992 a răspuns:

Evaluarea de la finalul semestrului trebuie sa fie o metoda prin care profesorul sa isi constientizeze neajunsurile in raport cu elevii lui. Nu e o unealta prin care poti sa faci rau unui om care probabil are singura vina ca nu stie sa predea bine.
Elevii nu au puterea de a concedia un profesor, dar il pot ajuta oferindu-i feedback cum ar fi mai placut pentru ambele parti (si mai productiv, desigur) sa fie predata acea materie.

| RTDRomania a răspuns:

Asta e noua, pana si eu sunt curios ce se intampla. Eu n-am avut asa ceva