| măcheamăăăî a întrebat:

Este cineva care a dat la Farmacie Sibiu anul asta? Imi puteti da,va rog,cateva informatii despre admitere: timp,cate intrebari sunt,daca sunt ca cele din cartea de teste, daca te lasa cu calculator. Sau macar daca stiti pe cineva care e la Farmacie Sibiu si are idee despre astea. Mersi fain! happy

1 răspuns:
| Cyclades a răspuns:

Proba de concurs la programul de studiu FARMACIE constă dintr-un test grilă, din disciplina Chimie organică.
Test grilă va consta din 100 de întrebări și va fi constituit astfel:
- 50 de întrebări extrase din cartea cu întrebări de chimie organică, menţionată anterior, elaborată la nivel de universitate şi vândută prin Librăria UMF. Atenţie: ordinea celor 5 variante de răspunsuri poate fi modificată faţă de cea din carte.
- 50 de întrebări "la prima vedere", elaborate de comisia de admitere din bibliografia indicată la proba de chimie organică la programele de studiu Medicină şi Medicină Dentară.
Pentru Chimie organică - bibliografia constă din cartea cu întrebări cu titlul Chimie organică – teste de admitere în învățământul superior medico-farmaceutic, Editura University Press, 2014.
O sa primesti din partea Comisiei si un microcalculator la chimie organica(nu trebuie sa il aduci tu).