| SERIALS a întrebat:

Este cineva care a facut recunoasterea si echivalarea diplomei de bac si licenta romaneasca pentru Italia? Recunoasterea studiilor? Cat timp a durat procesul? Cati bani ati cheltuit?

2 răspunsuri:
| One25 a răspuns:

Da, nu imi amintesc exact cat a durat dar cred ca vreo 2 saptamani, au trecut multi ani dar in principiu trebuie sa te documentezi pe situl consulatului italian, sa apostilezi diplomele, sa traduci ai apoi sa legalizezi si supra-legalizezi (!) traducerile, sa te prezinti cu toata lista de acte la consulat (este posibil acum sa faci o rezervare online cred) cu atentie sa nu iti lipseasca nimic, apoi te duci iarasi cand sunt gata si ridici documentele.

| CM7YRE a răspuns:

Http://cnred.edu.ro/......trainatate Am o verisoara ca a facut acum cativa ani, a durat 2 saptamani la ea, dar nu a fost asa aglomeratie, si a platit in jur de 100 ron dar asta acum 3-4 ani. Costurile si timpul de rezolvare difera in functie de cate cereri sunt, unde faci copiile etc.