| SingleForOne a întrebat:

Este cineva familiarizat cu, cursurile de contabilitate ACCA?
Sunt acceptate in tara noastra de catre angajatori?

Răspuns Câştigător
| meli120 a răspuns:

Https://www.accaglobal.com/gb/en/help/exemptions-calculator.html
O sa gasesti doar la Bucuresti, dar compari cu disciplinele contractate la facultatea ta. Mai multe detalii afli cand te inscrii, dar din cate stiu costa vreo 2000 de euro, iar nu e prea rentabil daca nu e ultimul nivel, care presupune sa ai cativa ani de experienta relevanta in campul muncii. Sa nu mai zic ca ai de platit cotizatie anuala de vreo 1000 si ceva de euro.
CECCAR-ul sincer nu stiu cat e ca sa poti da testul, stiu ca cotizatia anuala e 700 de lei. Sincer doar 10% sau chiar mai putini reusesc sa il treaca, sa nu mai zic de stagiul de practica care trebuie sa il faci dupa...
Facultatea e usoara, examenele ACCA si CECCAR sunt de 100 de ori mai grele, nu ai ce inlocui discipline in facultate, doar daca ai facut facultati similare din cate stiu.
Nu ai cum sa da-i testele astea si nu are sens daca nu ai terminat facultatea sau chiar masterul, nu ai cum sa ai nivelul ala de cunostinte oricum ca sa treci niste teste de acel calibru.

4 răspunsuri:
| Strwberrs a răspuns:

Buna! Banuiesc ca sunt acceptate.

| meli120 a răspuns:

Sunt acceptate in multinationale, orice diploma conteaza.
Daca ai diplome si de Coursera o sa fi vazut foarte bine, multe multinationale iti dau access la platforme de invatare, care contin cursuri de acolo si de pe alte site-uri bine cotate.
Am fost si la un webinar organizat de ACCA, unde unul din cei care au vorbit terminase o facultate tehnica si a ajuns sa faca ACCA.
Directorul la firma pentru care lucrez are ACCA.
Toti contabili care sunt persoane juridice si tin contabilitati la mai multe firme au CECCAR-ul.

| SingleForOne explică (pentru meli120):

Multumesc! Acum ca le-ai adus pe amandoua in discutie, cum le pot compara pe cele doua, ACCA si CECCAR, adica in mod eficient pentru succes in cariera, si posibil inlocuirea unei discipline in facultate?

| SingleForOne explică (pentru meli120):

Stii daca trebuie neaparat sa fi avut matematica ca disciplina in liceu? (Pentru ACCA)