| BlackRainbow a întrebat:

Este corectă expresia 'de preferabil'?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar ca n-am auzit-o pana acum si nu este corecta. Este corect sa spui "preferabil" ori "de preferat", acestea sunt sinonime. Numai bine!

19 răspunsuri:
| AnnAnne a răspuns:

Nu, in niciun caz.
Spui "Preferabil,..." sau "De preferat e sa..."

| IoanaTempah a răspuns:

Da, dar depinde de context.

| Anduuu a răspuns:

Nu! Ori spui "preferabil" ori spui "de preferat"! Cred ca alegi varianta de mijloc(ORI)!laughingIn concluzie nu e corect! Pa, pa!

| Gabiii a răspuns:

Nu prea cred! Zic ca este corect "de preferat" sau "preferabil"!winking

| Doar1îngeR a răspuns:

Nu.de preferat sau preferabil.

| IIIIIIIIIIIII a răspuns:

Nu. Ori preferabil, ori de preferat. Imi dai te rog funda? puppy dog eyes

Răspuns utilizator avertizat
| Francesca17 a răspuns:

Buna!
Desigur ca e corecta draga mea!
Exemplu:
De preferabil o rochie alba!
Ma bucur ca te-am ajutat!
Fundita,:*?

| poppies a răspuns:

Da.de ce nu?

| Flafster a răspuns:

Nu, este o expresie total gresita.Corect este "Este de preferat" si daca vrei cu tot dinadinsul sa folosesti cuvantul"preferabil" ai putea de asemenea sa spui "este preferabil" varianta de asemenea corecta.

| RockaruL a răspuns:

Nu e corecta...Corect este "de preferat" sau doar "preferabil".

| d3mian a răspuns:

Nu! Corect este "de preferat" sau pur si simplu "preferabil"happy

| Isabellpink a răspuns:

Da :* cat se poate de corecta

| Julieღ a răspuns:

Nu cred. cred ca este corect " de preferinta"

| unleashed68 a răspuns:

Nup, corect este ''de preferat'' sau ''preferabil'' Funda?

| Alinuu24 a răspuns:

Da.

| BlEetT a răspuns:

Daaa

| CGDclau a răspuns:

Da

| Marya14 a răspuns:

Da, este folosita des.big grin