| Frontal a întrebat:

Eu am colectia "100 de carti pe care trebuie sa le ai in biblioteca" de la editura Adevarul. In componenta sa se gasesc 3 volume ale operei Winnetou. Intrebarea mea:"Este aceasta opera completa?"
Multumesc anticipat! Astept concurenta pentru fundita! big grin

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Nu cred ca e completa.
Seria mai are cateva volume cu titlurile Old Surehand, Taina lui Old Surehand, Old Death etc...

La vremea cand am citit eu seria Winnetou aceasta era formata din 7 sau 8 carti. Acum nu cunosc tipul de editare al editurii Adevarul, poate ei au inclus totul in numai 3 volume.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este completa. Toate titlurile din opera lui Karl May le poti vedea pe ro.wikipedia.org. Numai bine!

| Frontal explică:

Intr-adevar cele 3 volume cu referire la Winnetou nu constituie opera completa cu referire la aventurile unor personaje in plaiurile de peste ocean dar colectia Adevarul prezinta in cele 3 carti intregul sir de peripetii ale indianului cu amicul sau german (naratorul). Acesta e lucrul care ma interesa si l-am aflat din surse externe dar multumesc ca v-ati straduit! Fundita iti apartine Darkmagic.winking