| anonim_4396 a întrebat:

Exista in Romania vreo lege care spune ca nu ai dreptul de a te arata in public cu vreun tatuaj/insemn nazist?

Răspuns Câştigător
| IndescribableChild a răspuns:

Nu. Parca citisem drepturile omului ...si din moment ce nu prezinta nici un pericol pentru societate nu sunt interzise.
Gura oamenilor.asta e alta poveste.

6 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Da. Nu ai voie să afișezi simboluri naziste de niciun fel, în niciun mod.

| ZEU93 a răspuns:

Nu cred happy

| Serenity_3531 a răspuns:

Potrivit ORDONANŢEI DE URGENŢĂ nr.31 din 13 martie 2002, art 4 prevede :
Art.4 – (1) Răspândirea, vânzarea sau confecţionarea de simboluri fasciste, rasiste ori xenofobe, precum şi deţinerea, în vederea răspândirii, a unor astfel de simboluri se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi utilizarea în public a simbolurilor fasciste, rasiste sau xenofobe.
(3) Nu constituie infracţiune fapta prevăzută la alin.(1) sau (2), dacă este săvârşită în interesul artei sau ştiinţei, cercetării sau educaţiei.
Deci, ai grija.

| DrDeath a răspuns:

Nu,nu exista.Dar de curiozitate... unde tiai facut tatuajul?(Orasul si salonul).Te rog scrie-mi intr-un mesaj.big grin

| Windswept a răspuns:

Nazismul este interzis prin lege.Deci cam da.(Dar.am vazut multi asa care nu patesc nimica).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Insemnele naziste,sint interzise,tatuajele, de alta natura, nu.Numai bine.