| anonim_4396 a întrebat:

Există vreo legătură între religie și simbolurile medicinei?
Sau altfel spus există vreo legătură între simbolurile medicinei și cele religioase / biblice?
Din ce * m-am mai documentat pe internet am constat ca mare parte din simbolurile ce reprezintă medicina aparțin zeităților grecești!
Ceea ce religia, ortodoxă de exemplu le consideră păgâne! (zeii)
De exemplu am observat că unii înalți prelați religioși au câte un toiag asemănător cu Caduceusul purtat de către Hermes!
Ei motivând că de fapt e toiagul lui Moise, care de asemenea avea un șarpe înfășurat în jurul lui!
Numai că aici intervine o mică problemă e că nu se știe dacă toiagul lui Moise avea un șarpe sau doi șerpi înfășurați pe toiag!
Din ce î-mi amintesc eu, cred că în Biblie Dumnezeu îi spune să atârne unul!
Cred că doar la un șarpe se făcea referire în capitolul Exodul!
( Căutați pe internet Excalibur 1981 Merlin’s staff - veți vedea că e asemănător cu cel ortodox )
Mai exiată iarăși altă variantă al lui Asclepios (zeitate greacă) care are doar un singur șarpe înfășurat pe un toiag!
În opinia; mea toiagul înalților prelați religioși ortodocși se aseamănă mai mult cu cel al lui Hermes, decât cu cel al lui Asclepios! ( Exceptând aripile )
Altă simbol medical : pocalul Hygeei, care reprezintă un șarpe înfășurat în jurul unui pocal! ( posibil vărsănd venin )
( simboluri ce cuprind un șarpe - Frăția șarpelui? )
În biblie este menționat paharul mâniei Lui Dumnezeu! ( posibilă analogie cu vin neamestecat - venin? )
Reprezentare artistică : Iisus rugându-se în miez de noapte la un pahar!
Sfânta împărtășanie (ortodoxă / catolică) luată dintr-un potir!
Sfântul Graal (mitologia)
Leonardo Da Vinci - Cina cea de taină!
Paharul mâniei neamestecat!

1 răspuns:
| felixf a răspuns:

Pe vremuri, singurii care practicau medicina erau persoanele religiaose cum este in ziua de azi preotul. Dupa au aparut vrajitoarele cu lumina alba care vindecau si cele cu lumina neagra care vindecau altceva. problema a fost ca aceste asa zise vrajitoare luau din puterea de control a religiei si atunci s-a intamplat mare ardere pe rug a vrajitoarelor. Totul pana la urma functiona sub aupsiciile controlului asupra poporului. Deci vechii preoti erau si medici si orice altceva. Cu timpul aceste lucruri s-au schimbat. Oamenii au inceput sa scrie si sa citeasca si altii au inceput sa invete meseria medicala. Oare te-am lamurit? ar fi multe de discutat pe acest subiect.