| Mihai_9429 a întrebat:

Explica impactul particulelor in suspensie asupra cailor respiratori ale omului... ajutati-ma ca nu stiu cum sa fac

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Explica impactul particulelor in suspensie asupra cailor respiratori ale omului... ajutati-ma ca nu stiu cum sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Particulele in suspensie exercita o iritatie acailor aeriene profunde, mai ales datorita faptului ca pe ele se absorb si substante iritante gazoase, constituind agentii afectiunelor bronho-pulmonare.Milioane de particulesolide nocive intra odata cu fumul si, depunindu-se pe suprafata interna a cailor respiratorii, afectiaza mucoasa si cilii vibratili.Multi fumatori tusesc frecvent, fiindca, in acest mod, organismul incearca sa-si curete caile respiratorii - proces care, in conditii normale, este realizat in modautomat de catre epiteliul ciliat.Cu timpul, bronsita cronica poate evolua in cancer plumonar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Particulele in suspensie exercita o iritatie acailor aeriene profunde, mai ales datorita faptului ca pe ele se absorb si substante iritante gazoase, constituind agentii afectiunelor bronho-pulmonare.Milioane de particulesolide nocive intra odata cu fumul si, depunindu-se pe suprafata interna a cailor respiratorii, afectiaza mucoasa si cilii vibratili.Multi fumatori tusesc frecvent, fiindca, in acest mod, organismul incearca sa-si curete caile respiratorii - proces care, in conditii normale, este realizat in modautomat de catre epiteliul ciliat.Cu timpul, bronsita cronica poate evolua in cancer plumonar