| best1people a întrebat:

Facultatea de farmacie de la Targu Mures de 5 ani,pe ce chimie se bazeaza si acolo se intra usor,este foarte mult si greu de invatat,aici se pune nota de la bac si mediile din liceu, si mai ales este loc pentru mai multi studenti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți alege ca admiterea să fie chimie organică sau neorganică, când ai intrat, te învață ei chimia de care ai nevoie pentru a putea absolvi la UMF. Nu se intră ușor, dacă nu știi chimie. O colegă de a mea se pregătea un an întreg, făcea testele pentru examenul de admitere (da, este examen de admitere, nota de la examen contează în cea mai mare parte, și mai contează și nota de la bac într-o măsură mai mică), umbla la ore suplimentare, nu umbla la biologie ci învăța chimie singură într-o altă sală etc. și nu a reușit, deși erau doar vreo 20 de candidați pentru mai mult de 20 de locuri. Asta înseamnă că nu din cauza locurilor insuficiente nu a intrat ci din cauză că n-a scris nici măcar un cinci la examenul de admitere.
Dacă vrei să intri doar ca să ai și tu o diplomă, nu-ți recomand UMF. Însă dacă ai o pasiune pentru chimie și ești bun(ă) la ea, îți doresc mult devotament și succes happy