| DoarEu11346 a întrebat:

Filologie sau stiinte sociale? Ce materii au la baza?

4 răspunsuri:
| Andrei123654789 a răspuns:

Filologia:limbi straine de toate genurile,cum ar fi in primul rand Romana la greu,latina,engleza,franceza si germana sau rusa depinde de scoala.A si nu se face matematica deloc.

Stiinte socialetongueui accent urias pe Istorie,Geografie, Romana si mai putin stiinte exacte dar totusi le faci.

In concluzie cu filologia poti ajunge jurnalist, redactor sau orice se ocupa de mass media si cu stiinte sociale poti fi Geograf(slabe sanse dar sunt), ghid turist, chestii legate de activitati sociale. Sper ca te-am ajutat.

| Iris1997 a răspuns:

Limbi straine, romana, istorie, geografie si latina.

| Alyalinaaa a răspuns:

Deci ib primul rand nu este adevarat ca nu se face matematica deloc, se facr pana un clasa a 10, iar din clasa a 11-a matematica, fizica si chimia nu se mai fac. Diferente mari intre filologie si stiinte sociale nu sunt, in principiu se fac la ambele aceleasi materii. Filologia se bazeaza mai mult pe limbile straine, dar nu scrie nicaieri ca daca faci profil de uman nu poti sa devii de exemplu un medic foarte bun chiar daca nu urmezi profil de real. Deci, ambele profile sunt bune. Mult succes un alegerea celui mai bun! Sper sa te fi ajutat!

| Alyalinaaa a răspuns:

Deci in primul rand nu este adevarat ca nu se face matematica deloc, se facr pana un clasa a 10, iar din clasa a 11-a matematica, fizica si chimia nu se mai fac. Diferente mari intre filologie si stiinte sociale nu sunt, in principiu se fac la ambele aceleasi materii. Filologia se bazeaza mai mult pe limbile straine, dar nu scrie nicaieri ca daca faci profil de uman nu poti sa devii de exemplu un medic foarte bun chiar daca nu urmezi profil de real. Deci, ambele profile sunt bune. Mult succes un alegerea celui mai bun! Sper sa te fi ajutat!