| betty17 a întrebat:

Funda. care e formula pentru a calcula ponderea energiei conventioanle in totalul productiei de energie electrica si ponderea energiei NUCLEARE cand cunosc productia de energie si energia termica sau nuclerea. va rog. e in variante la geografie

1 răspuns:
| georgesur a răspuns:

Ce intelegi prin "conventionala"?
Daca in energia conventionala includem en produsa de termocentrale (cu comb fosili),pe cea hidro,pe cea nucleara,iar in energia neconventionala pe cea solara, eoliana, cea produsa din biogaz atunci avem :
ponderea Econv.= Econv/ (Econv+Eneconv)