| AbeautifulMind a întrebat:

Funda! La anul voi trece in clasa a 11a. din ce voi da simulare pentru bac?

doar Istorie si Romana nu? (profil:Stiinte Sociale)

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Ştiinţe Sociale" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Iar Simularea din clasa a 11-a se dă DOAR la materiile "obligatorii" - deci, vei da Simulare la Română şi Istoriewinking

Toate cele bune.

| Andreea625 a răspuns:

In primul rand dai la romana, apoi dai la istorie/geografie(la alegere) apoi dai la una dintre urmatoarele materi : Psihologie (faci intra a IXa )Logica(faci in a-X-a) Filozofie(faci intra aXIa) Ecomonie(faci intra aXIIa). La stiinte sociale NU se da bac la Mate, Fizica, Chimie. Dintra aXI a cel putin matematica nu mai faci.

| Bianca996 a răspuns:

In clasa a 11-a nu dai simulare si la materia la alegere, doar la cele obligatorii.