| LoLa_2487 a întrebat:

As vrea sa-mi spuneti vreo 5 tehnici de supravietuire in conditii extreme: 1.frigul din Antarctica; 2.caldura din Sahara; 3.in jungla.

2 răspunsuri:
| IAmWeasel a răspuns:

1Frigul din Antarctica:Trebuie neaparat sa nu stai locului sa te misti deoarece trebuie sa pui sangele in miscare.Trebuie sa iti misti toate degetele daca nu acestea vor amortii si degera.Iti trebuie neaparat un adapost in caz de viscol cele mai practice sunt cele sapate in zapada.Si hrana este esentiala
2Caldura din Sahara:Rupeti o bucata din tricou urineaza pe ea si pune-o pe cap pentru a te proteja de razele soarelui.Incearca sa consumi apa si sa gasesti apa deoarece aceasta este prioritatea nr 1.Hrana si adapostul sunt si ele esentiale, mai ales adapostul deoarece noptile desertice pot fi friguroase
3.Jungla.Aici trebuie neaparat sa gasesti o apa curgatoare pentru a-i urma cursul si gasind civilizatia.Si aici hrana apa si adapostul au o prioritate.Hrana o constituie fructele junglei dar nu toate deoarece multe sunt otravite...Adapostul e si el greu de facut iti trebuie neaparat un foc pentru a te proteja de animalele junglei
Sper ca ti-am fost de ajutor funda?:*

| CioflancaFlorin a răspuns:

1. Te incalzesti
2. Te racoresti
3. Pleci de acolo