| FunkySmile a întrebat:

FUNDOI. Hi. Care sunt clasele sociale in Evul Mediu?batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| Reznov a răspuns:

Regele,Imparatul sau Monarhul (dupa caz)
Nobili mari
Nobili mijlocii
Nobili mici
Taranii
Oamenii Bisericii (Preotii)

PS: Chestia cu nobili mari mijlocii si mici e adevarata! Regele ii comanda pe nobili mari, nobili mari pe cei mijlocii, iar cei mijlocii pe aia mici.
(La ce iti trebuie? Test sau tema big grinbig grinbig grin)

3 răspunsuri:
| antonG a răspuns:

Cele trei stari: nobilimea (din care faceau parte regele si nobilii de diverse ranguri), clerul (oamenii bisericii) si starea a III-a, oamenii de rand (mestesugari, agriculori etc.). Nobilimea si clerul erau clase conducatoare, avand facilitati in ceea ce priveste impozitarea, protectia si serviciile religioase. Ei erau detinatorii puterii politice, puterii religioase si marilor averi.

| MaryLoveAnime a răspuns:

Senior (cum ar veni stapanu') Vasalul(cum ar veni muncitor sau cum vrei tu sa ii spui)